Американски и кенийски лекоатлети бяха наказани за допинг

01 Май 2020
На световното първенство в Лондон през 2017 г. Диейджа Стивънс (вдясно) и Ивет Лалова (в средата) бяха в една полуфинална серия на 200 метра. Американката финишира за 22.71 сек. и се класира за финала, а Лалова постигна 22.96 и отпадна, като зае крайното 9-о място в дисциплината.

Независимият антидопингов орган в леката атлетика - Атлетическият съюз по интегритет (AIU) обяви днес наказания на четирима състезатели - две американки и двама кенийци.

Американките са две от топспринтьорките на САЩ - Диейджа Стивънс и Габриеле Томас. Двете не са обявили местонахождението си, за да могат да бъдат подложени на внезапен допингконтрол. По правилник професионалните лекоатлети са длъжни да предостяват на AIU информация за своето местонахождение 90 дни предварително. Три нарушения на това правило (неподаване на данни или невъзможност спортистът да бъде открит на посоченото място) в рамките на 12 месеца, водят до наказание.

В случая със Стивънс и Томас санкциите им са предварителни - за по две години, като може и да бъдат намалени, след като мине изслушването на спринтьорките.

24-годишната Стивънс финишира 7-а на 200 м на олимпийските игри в Рио`16 и 5-а на световното първенство в Лондон`17. Томас пък е двукратна победителка на 200 м в турнира от Диамантената лига в Лозана - през 2018 и 2019 г.

Същото наказание, за същото провинение, като на американките, е наложено на бегача на дълги разстояния Алекс Корио Олиотиптип, който се класира 11-и в бягането на 10 000 м на световното първенство в Доха`19. Кенийският му сънародник Микел Кипротич Мутай пък е санкциониран заради употреба на анаболния стероид норандростерон. Мутай спечели през 2016 г. маратона на Хонконг, а миналия декември се класира трети в същото състезание.