Медия без
политическа реклама

Англия предлага аудио комуникацията с VAR да се излъчва в ефир

Обсъжда се също технологията да се използва при корнери и свободни удари във футбола

12 Окт. 2023
Главният съдия на мача между "Тотнъм" и "Ливърпул" Саймън Хупър гледа повторение на ситуацията, заради която показа директен червен картон на халфа на "червените" Къртис Джоунс. Именно в този двубой VAR претърпя пълен провал.
ЕПА/БГНЕС
Главният съдия на мача между "Тотнъм" и "Ливърпул" Саймън Хупър гледа повторение на ситуацията, заради която показа директен червен картон на халфа на "червените" Къртис Джоунс. Именно в този двубой VAR претърпя пълен провал.

Бордът на международната футболна асоциация (IFAB) - органът, който от 1886 г. определя правилата на футбола, обсъжда аудио комуникацията между съдиите на терен и видео асистент реферите (VAR) да бъде излъчвана в ефир по време на ТВ предавания на живо. Това разкри Марк Бълингам, изп. директор на футболната асоциация на Англия (FA) и директор в базирания в Цюрих IFAB.

По сега действащите правила подобна публичност на разговорите с VAR е забранена. Предложението за промяната идва именно от английска страна заради разразилата се шумна дискусия след отменения редовен гол на Луис Диас за "Ливърпул" срещу "Тотнъм" в Премиър лийг миналия месец. Инцидентът предизвика основателно негодувание от страна на мениджъра на мърсисайдци Юрген Клоп, който дори поиска преиграване на мача.

"Генерално погледнато, има разделение по въпроса, като най-често от едната страна стоят маркетинговите и рекламните хора, а от другата - реферите - разкри Бълингам, цитиран от "Гардиън". - От наша гледна точка, погледното комерсиално, подобна прозрачност е съвсем нормална и наистина нещо хубаво, защото ние искаме да предоставим на феновете максимално изживяване. Съдиите обаче гледат другояче на нещата."

Също така се обмислят промени в прилагането на VAR в още няколко аспекта. Първо, да бъде променен протоколът, според който видео асистентите нямат право да ревизират съдийско решение, след като играта вече е подновена - идеята е това да бъде допустимо при очевидна грешка. И второ, системата за видео преглед да може да се използва за по-широк набор от ситуации като например корнери и свободни удари (в момента тя се прилага само за голове, дузпи, директни червени картони и сгрешена самоличност).

"Мисля, че не сме много склонни да имаме игра, която е спирана много повече отколкото в момента, но все пак и това заслужава подобаваща дискусия", заяви Бълингам.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

VAR, футбол, IFAB

Още по темата