Антъни Иванов остана последен в 1/2-финала на 100 м бътерфлай

Бургазлийка подобри 36-годишен национален рекорд на Антоанета Струменлиева при девойките

17 Дек. 2021
SPORTAL.BG

Българският топплувец Антъни Иванов остана на последното 8-о място в своята 1/2-финална серия на 100 м бътерфлай на световното първенство по плуване в 25-метров басейн в Абу Даби (ОАЕ). 22-годишният търновец се доближи на 10 стотни от националния си рекорд (50,20 сек.), но резултатът от 50,30 сек. му отреди едва 15-а позиция в крайното класиране.

Все пак българинът подобри плуването си от сериите сутринта, когато финишира за 50,49 сек. и се класира напред с 12-о време от квалификациите. Най-бърз в пресявките беше Ное Понти (Швейц) с 49,49 сек., а с най-добро постижение за утрешния финал се класира Матео Риволта (Ит), който спечели 1/2-финала с участието на Иванов с резултат 49,07 сек.

Вчера Антъни се класира за финала на 200 м бътерфлай и зае 6-о място в крайното класиране. Преди това в сериите той направи поправка на националния рекорд в коронната си дисциплина 1:51,49 мин.

Антъни Иванов не успя да спечели първия в историята медал за България при мъжете от световно първенство по плуване. годишният търновец се класира 6-и в коронната си дисциплина 200 м бътерфлай на шампионата на планетата в 25-метров басейн в Абу Даби (ОАЕ).

Тази сутрин пък дебютантката в женския национален отбор Жанет Ангелова (17 г.) подобри 36-годишен български рекорд за девойки старша възраст. В сериите на 800 м св. стил на шампионата на планетата в ОАЕ тийнейджърката от Бургас финишира за 8:44,88 мин.

Досега национален рекордьор в тази възрастова група беше легендата Антоанета Струменлиева, плувала за 8:45,10 мин. през далечната 1985 г. Новото върхово за България постижение осигури на Ангелова 27-о място на световното при жените.

Личен рекорд днес в Абу Даби записа и Диана Петкова - на 100 м св. стил. 21-годишната ни състезателка се нареди 19-а в квалификациите с време 54,05 сек., което я доближи само на 20 стотни от националния рекорд на Нина Рангелова.