Аутсайдерът Норвегия за малко да унижи баскетболните национали

Обновената селекция на Барчовски успя само да ограничи щетите при гостуването по пътя към Евро `25

19 Юли 2023Обновена
Влезлият от пейката за България Борислав Младенов (№4) позволил на Йоханес Долвен (№14) да му избие топката под коша на Норвегия.
FIBA Europe

Огромно разочарование трябваше да преглътне българският национален отбор по баскетбол в първия си мач от втората фаза на предварителните квалификации за европейското първенство през 2025 г. Обновената селекция на треньора Росен Барчовски показа твърде посредствена игра и отстъпи с 80:86 при гостуването си на аутсайдера в група J Норвегия. Разликата от само 6 т. в крайния резултат обаче може да се приеме като частичен успех за "лъвовете".

В отсъствието на звездата Александър Везенков, готвещ се за дебютния си сезон в НБА, и без куп други опитни играчи, сложили край на кариерата си в А тима, в стартовата петица в зала "Варнер Арена" в Аскер започнаха натурализираният Коди Милър-Макинтайър, Павлин Иванов, Иван Алипиев, Алекс Симеонов и Емил Стоилов.

Началото беше трагично за нашите национали, които след три минути и половина игра изоставаха с 0:10. Тройка на Алипиев прекъсна пропадането и постепенно отборът ни намери ритъм, успявайки да изравни при 17:17 и 26:26. С появата на паркета на Васил Бачев и Константин Костадинов България дори поведе при 29:28 и 31:30 в средата на втората четвърт, но почивката дойде при нова преднина от 10 точки за домакините - 49:39.

През второто полувреме играта на тима ни съвсем се разпадна и в края на третата част разликата вече беше 21 т. (68:47). Едва в последната четвърт съставът на Барчовски оказа масиран и ефективен натиск и спечели частта с 33:18, успявайки да ограничи до минимум щетите от разпиляното представяне преди това.

Американецът с български паспорт Милър-Макинтайър стана най-резултатен в тима ни с 20 т., към които добави 4 борби и 4 асистенции. Капитанът Павлин Иванов завърши с 16 т., 9 асистенции и 5 борби, а Алипиев реализира 11 т. и хвана 7 борби.

В торпеализатор на двубоя се превърна плеймейкърът на домакините Харалд Фрей с 27 т. и 4 асистенции, а крилото Крис-Ебу Ндоу допринесе с 23 т. и 8 борби за успеха на норвежците.

Третият отбор в нашия поток е Австрия, който е следващият ни съперник. Мачът е в събота (22 юли) от 18:00 ч. в "Арена Ботевград", където седмица по-късно (29 юли) ще гостува и Норвегия. Последният мач на "трикольорите" е на 2 август като гости на австрийците в Швехат.

За същинските квалификации за Евробаскет `25 ще се класира само крайният победител в групата.

ТРЕНЬОРСКИ АНАЛИЗ

"Загубихме, защото започнахме неготови, особено в защита ни вкараха много лесни кошове без топка - бягаха ни зад гърба, не помагахме - анализира след мача селекционерът Росен Барчовски. - Започнахме успано, как да го кажа? Те никак не са лош отбор и имат добри играчи. Въпреки това го докарахме донякъде.

За мен мача го загубихме в третата част - защитата що-годе започна да работи, но нападението беше много слабо - и не вкарвахме, и основни играчи ги нямаше, и се движехме бавно в нападение - 8 точки. А вече като тръгнахме на щурм, когато се появи и Коди Милър, нещата си дойдоха на място, но беше късно. Там вече има микро ситуации, в които можехме даже да го докараме и до равен.

Не съм доволен, разбира се, защото дойдохме за победа, но въпреки всичко ще си поздравя отбора, а ние като щаб ще си търсим причините у нас, защото все пак намериха сили от 21 точки да паднем само с 6. Това е турнир, в мачовете се гледат и точките, така че от лошото да намерим и нещо хубаво.

За мача с Австрия искам да видя две неща: много по-концентрирано и енергично начало и много по-голяма бързина в нападение. Две неща и третото, разбира се, водещите и опитни играчи да се доближат до нивото си цял мач, а не епизодично."