Баскетболистите ни водеха с 16 т., но паднаха от Гърция с продължение

30 Ноем. 2020
Василис Кавлас забива топката в коша на българския тим
ФИБА-Европа

Националният ни отбор по баскетбол допусна втора поредна загуба, и то по драматичен начин, с което се закотви на последното място в гр.Н на квалификациите за Евробаскет. В Сараево (БиХ) селекцията на треньора Росен Барчовски имаше на няколко пъти двуцифрен аванс срещу Гърция - 41:25, но допусна обрат, изравняване в последните секунди, а в 5-минутното продължение отстъпи със 78:84.

В сараевската зала "Хилс", част от "балона", в който са събрани 4-те отбора от групата заради строгите мерки срещу коронавируса, българският тим играеше уверено в първите две части, държеше иницативата и водеше уверено - 41:25 в 17-ата мин. и 41:31 на почивката. През третата четвърт обаче нашите баскетболисти 7 минути не реализираха точка и гърците поведоха с 42:41. След това обаче българите отново излязоха напред и завършиха частта с аванс от 52:46.

Българският тим запази водачеството в резултата до самия край - 68:63 при оставащи едва 34 секунди. Тройка на Йоанис Атинеу доближи гърците - 68:66, но кош на капитана Чавдар Костов отново изведе нашите напред - 70:66, 24 секунди преди края. С нова тройка на Атинеу авансът на българите стана само 1 т. (70:69), а Костов вкара само един от отсъдените два наказателни удара - 71:69. В оставащите само 17 секунди гърците се организираха и след забивка на Кацивелис изравниха 71:71. До края нашите опитаха един изстрел за три точки (неуспешен на Костов) и краят на редовните 40 минути дойде при 71:71.

🇬🇷 + DRAMA = ❤️️@HellenicBF force overtime with an unbelievable comeback in the last minute of the game!#EuroBasket pic.twitter.com/4RstmQTIKQ

— FIBA EuroBasket (@EuroBasket) November 29, 2020

В 5-минутното продължение, българският тим бе прекършен психически от развоя на мача и допусна лесен обрат, донесъл трета победа на тима на Гърция в групата. Загубата за нашите пък е общо трета в квалификациите за Евробаскет 2022.

Най-резултатни за България бяха Чавдар Костов с 15 т. и американският гард с наш паспорт Дий Бост с 12. За гърците Атинеу завърши с 21, а Кавадас с 14.

Също късно снощи домакинът на турнира в Сараево - отборът на Босна и Херцеговина, постигна втората си победа - 79:73 над тима на Латвия и така от последно място преди ноемврийския "прозорец" от квалификациите, излезе на второ със 7 т. (3 победи - 1 загуба) Толкова има и Гърция, но е с победа в директния мач между двата тима. Но това няма голямо значение и за гърците, и за босненците, защото те си осигуриха и на теория участието на Евробаскет 2022, т.е. крайно класиране сред първите 3 отбора в групата.

На 3-о място в момента е българският тим с 1-3. Същия актив има и Латвия на последната позиция, но в прекия двубой, игран в Ботевград  на 24 февруари, българите победиха с продължение и затова временно са на мястото, даващо право на участие на европейския шампионат.

Всичко за нашите ще се реши с последните два мача от квалификациите - срещу Латвия на 20 февруари и срещу Босна и Херцеговина на 22 февруари. По принцип в тези двубои нашите трябваше да гостуват в Рига и да приемат босненците в Ботевград, но заради коронавируса вероятно ще бъде организиран нов турнир, в който 4-те отбора пак ще са изолирани в "балон" и ще изиграят в него последните срещи в групата. Домакинът на турнира ще бъде определен допълнително от ФИБА-Европа.