Без българки на Australian Open за първи път от 35 г.

09 Яну. 2019
Германката Забине Лисицки се отбранява от бекхенд в мача срещу участващата с "уайлд кард" представителка на домакините Изабел Уолъс в I кръг на квалификациите за Australian Open. Финалистката от "Уимбълдън" през 2013 г. отстъпи с 6:7 (5), 5:7 пред 22-годишната австралийка.
AusOpen.com

За първи път след 1984 г. България няма да има своя представителка в основната схема на първия за годината турнир от Големия шлем по тенис - Откритото първенство на Австралия. Всички наши участнички в квалификациите в Мелбърн отпаднаха още на старта. И трите ни състезателки - Виктория Томова (№151 в света), Елица Костова (№215) и Сесил Каратанчева (№231), изтеглиха американки за съпернички и това се оказа непосилна задача за всяка от тях.

Най-драматичен мач изигра първата ни ракета Томова, която отстъпи пред Варвара Лепченко с 6:4, 2:6, 6:7 (6-10). Двубоят бе исторически за женския тенис, тъй като за първи път на Australian Open при дамите беше приложено правилото за тайбрек до 10 точки в решаващия сет.

"За мен е ОК. Дали тайбрекът ще е до седем или до десет не е толкова различно. Много е важно как започваш тайбрека. Тя започна с ас, а аз направих няколко непредизвикани грешки и нещата отидоха в нейна полза, трябваше да догонвам - сподели Томова пред Sportal.bg. - Имах шанс при 5:4 гейма, когато сервирах за мача, но понякога не се получава така, както е планирано. Гледам напред. Не е станало нищо грандиозно. Не може да се представяш блестящо на всички турнири от Големия шлем."

По същото време на съседен корт Костова отстъпи пред Никол Гибс с 4:6, 2:6. Българката беше сравнително равностойна до средата на I сет, когато успя да върне пробив и да изравни на 4:4 гейма. Във втората част Елица също постигна брейк в подаването на съперничката си - за 2:4, но това се оказа и последният й спечелен гейм в мача.

Българското участие приключи малко по-късно, когато Каратанчева допусна болезнен обрат с 6:3, 1:6, 4:6 срещу Ейша Мухамад. В III сет някогашната №35 в света имаше аванс от 4:2 гейма, но така и не съумя повече да спечели дори гейм и поне да вкара мача в дълъг тайбрек.

Така единственият представител на България в Мелбърн от идния понеделник ще бъде първата ни ракета при мъжете Григор Димитров. Миналогодишният 1/4-финалист е поставен под №20 и ще научи първия си съперник в основната схема на жребия в петък.