Медия без
политическа реклама

БФС смята да поднови сезона на 5 юни

Първенството ще се доиграе с половин плейофна фаза, а следващият сезон ще започне на 25 юли

07 Май 2020Обновена
bTV

БФС възнамерява да рестартира първенството в Ефбет лига на 5 юли. Това стана ясно след заседание на Експертната работна група към футболния съюз, включваща представители на Професионалната футболна лига, Аматьорската футболна лига и Асоциацията на българските футболисти. Важно условие да се случи това обаче е да бъдат разрешени тренировките за отборите в средата на май.

Предвижда се доиграване на двата оставащи кръга от редовния сезон - XXV и XXVI, след което да се проведе плейофна фаза, но само наполовина - с 5 мача, вместо предвидените 10. Всички двубои ще бъдат без публика. Обяснението за отпадането на размененото гостуване в плейофите е, че "липсата на публика в случая до голяма степен би елиминирала фактора "домакинско предимство". Реално това решение се базира на други мотиви - да се угоди на тези клубове, които искаха доиграването на първенството с плейофна фаза и същевременно да не се ощетяват твърде много тези, които искаха сезонът да приключи само с оставащите два редовни кръга. Освен това няма да има достатъчно време да се изиграят всичките 10 плейофни кръга.

След края на плейофите ще си има баражи за Лига Европа и оставане в Ефбет лига, като сезонът трябва да приключи около месец след рестарта - на 11 юли. След това ще има едва две седмици почивка преди началото на следващия сезон, който по план трябва да започне от 25 юли.

Професионалната лига ще се допита до 1/2-финалистите за Купата на България ("Левски", "ЦСКА-София", "Ботев" и "Локомотив") дали победителите да се определят в един или в два мача (на разменено гостуване). Лигата ще пита и отборите във Втора лига дали да доиграят 12-те оставащи кръга от редовния сезон или да приключат първенството веднага. При втория вариант лидерът в момента ("ЦСКА 1948") ще влезе директно в Ефбет лига, а вторият ("Септември", Сф) и третият ("Монтана") ще играят плейофи с отбори от Ефбет лига. Становищата на клубовете от Втора лига трябва да са ясни до 10 май. Сезон 2020/21 във Втора лига трябва да започне на 23 юли.

"При поява на нови форсмажорни обстоятелства, налагащи повторно преустановяване на първенството, сезоните в ППЛ (б.ред. - Първа професионална лига) и ВПЛ (б.ред. - Втора професионална лига) няма да се доиграят, а за финално ще бъде прието класирането след последния изцяло изигран кръг. Ако към този евентуален момент финалът за Купа България не е проведен, за участие в ЕКТ (б.ред. - Европейските клубни турнири) ще бъдат заявени първите четири отбора в класирането на ППЛ, в противен случай едната квота ще бъде определена чрез турнира Купа България", обявиха още от Експертната група. Уточнено беше още, че БФС държи постоянна връзка с Националния оперативен щаб (НОЩ) и правителството, като ще се съобрази с тях всичките си решения.

По-рано днес обаче желанието на БФС да поднови сезона в Ефбет лига в началото на юни не беше посрещнато радушно от НОЩ. Запитан по време на новия редовен четвъртъчен брифинг относно възможността за рестарт на футболното първенство, началникът на кризисната група ген. Венцислав Мутафчийски заяви:

"Това е динамичен процес, който се оценява с всеки ден. Засега няма разписани достатъчно сигурни процедури за евентуално пускане на първенството. В момента се обсъждат теми за възстановяване на тренировъчен процес. Това са две различни неща."

Със заповед на здравния министър Кирил Ананиев, повторена от спортния министър Красен Кралев, от понеделник (4 май) бяха позволени заниманията на състезатели от индивидуални спортове на открито, при спазване на всички извънредни мерки за физическа дистанция и хигиена. Според БФС това може да е приложимо и за тренировки на професионалните футболни клубове, ако заниманията се провеждат с ограничени групи играчи, съблюдаващи противоепидемичните правила.

Още в понеделник секретарят на медицинската комисия към футболния съюз д-р Михаил Илиев обяви, че според него отборите може да подновят тренировки още преди 13 май, когато официално ще приключи извънредното положение в страната.

"Становището ни ще бъде качено на сайта на БФС. Целта ни е да подготвим клубовете практически как да се провежда тренировъчният процес, а след това какви са изискванията за мачовете, като се касае и за работата на журналистите. Направихме го разумно, подробно. Няма как да адаптираме едно към едно и да се сравняваме с Германия. Та там има отбори с по 10-12 терена, а при нас има отбори, които където тренират, там и играят. Дали сме разумни и приложими мерки", заяви д-р Илиев.

Вчера станаха известни част от препоръчаните мерки. Според комисията през първата седмица след подновяването на тренировъчния процес играта с глава и ръце ще бъде забранена, а и ще трябва да се спазва 5-метрова дистанция между играчите. Освен това футболистите ще пристигат за тренировки поотделно, като няма да се събират в съблекалнята през първите две седмици, а ще трябва да се екипират в личните си автомобили. Душовете също няма да са разрешени, като играчите ще трябва да се къпят у дома. Днес техническият директор на БФС проф. Лъчезар Димитров изложи и пълният план за 3-седмични тренировки преди подновяването на сезона. В него е заложено, че първоначално в отборите ще правят по 4-5 занимания на ден по 60-80 минути, като във всяко ще се редуват по 4-5 състезатели с по 1-2 треньори. През втората седмица заниманията ще бъдат вече две до три, всяко по 70-80 минути, с участието на 7-11 футболисти и двама до трима треньори. През третата седмица най-сетне ще бъдат подновени общите занимания при спазване на основните медицински норми и изисквания. Сред въпросните мерки влизат постоянна дезинфекция на игрищата, врати, топки и други технически пособия. Трябва да има постоянно налични дезинфектанти до терена, включително влажни кърпички. Всеки играч ще ползва индивидуална бутилка за вода. Футболистите трябва да пристигат поединично или най-много по двама за тренировки. Предварителното тестване за COVID-19, което ще е за сметка на БФС, ще включва до 30 души от отбор (играчи, треньори и персонал).

Ръкостискането и размяната на фланелки след мачовете засега ще бъдат напълно забранени. В предписанията е заложено още, че двубоите трябва да бъдат прекъсвани в 30-ата и 75-ата минута, а в деня преди съответната среща всеки играч ще бъде подложен на бърз тест за антитела срещу COVID-19. Пресконференциите пък ще се провеждат на открито. За служителите над 60-годишна възраст, включително треньорите, се препоръчва да спазват дистанция от минимум 7 м от футболистите.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата