Биатлонистите ни започнаха с 8-о и 17-о място на европейското

27 Яну. 2021
Призьорките от индивидуалното състезание при жените на европейското първенство позират след награждаването: от ляво на дясно - Анастасия Меркушина, Моника Хойниш-Старега и Лариса Куклина.
Туитър

Българските биатлонисти започнаха европейското първенство с 8-о и 17-о място в индивидуалните дисциплини, независимо от травмите на двамата асове в тима ни. Милена Тодорова се нареди 8-а на 15 км, а Спортист №1 на България за 2019 г. Владимир Илиев остана едва 17-и на 20 км в първия ден от състезанията в полския зимен център Дужники Здрой.

Двамата можеше дори да не застанат на старт днес, защото снощи пред БНТ Илиев разкри, че са с травми - той е с възпалено сухожилие на коляното, а Тодорова има контузия на лявата ръка. Освен това, след прекараната 14-дневна карантина заради положителните тестове за COVID-19 в националния ни отбор те не са в оптимална форма.

Българският национален отбор по биатлон е поставен под карантина, след като шестима членове на тима са дали положителни проби за коронавирус.

Въпреки проблемите обаче Тодорова влезе в Топ 10. За съжаление троянчанката допусна два грешни изстрела от 4-те серии по 5 и с натрупаните наказателни 2 минути остана на осмата позиция, на 2:24 мин. след шампионката Моника Хойниш-Старега (Пол), която финишира за 45:17.1 мин., без да пропусне мишена. Топ 3, също без грешки в стрелбата, допълниха Анастасия Меркушина (Укр, +2.9 сек.) и Лариса Куклина (Рус, +15.5 сек.).

При жените днес не участва нито една друга българка. А при мъжете на 20 км имахме двама представители - световният вицешампион от 2019 г. Владимир Илиев и младият Владимир Оряшков.

Илиев бе лидер в състезанието след вторите стрелби, но след това допусна две грешки в третата и още една във финалната, а трите наказателни минути го отпратиха чак на 17-а позиция на финала, с изоставане от 3:21 мин. след победителя Андрейс Расторгуйевс (1 гр.). Сребърният медал бе за Ерленд Бьонтегард (Нор, 2 гр., +1:27.5 мин.), а бронзовият - за сънародника му Eндре Стрьомсхайм (2 гр., +1:41.4).

Владимир Оряшков допусна три грешни стрелби и със слабо ски бягане изостана на 8:02.1 мин. от победителя, на 82-ро място от 138 финиширали.

Утре е почивен ден на европейското първенство, а вдругиден са спринтовете на 7.5 км при жените и на 10 км при мъжете.

In her homeland, Poland's Monik Hojnisz-Starega made her only OECH 2021 start matter with a win in the opening Women Individual in Dusznki-Zdroj.
With only one miss prone, Andrejs Rastorgujevs finished at the top of the podium in the IBU OECH 2021 Men Individual