Медия без
политическа реклама

Бразилия е продала играчи за €1.3 млрд. само за 5 г.

Футболът в страната осигурява на икономиката 0.72% от БВП

Съотборниците в "Реал" Винисиус Жуниор (вдясно) и Родриго Гоес (вляво) делят второто място за изходящ трансфер от Бразилия. Мадридският гранд плати за тях по 45 млн. евро - на "Фламенго" за Винисиус и на "Сантос" за Родриго.
ЕПА/БГНЕС
Съотборниците в "Реал" Винисиус Жуниор (вдясно) и Родриго Гоес (вляво) делят второто място за изходящ трансфер от Бразилия. Мадридският гранд плати за тях по 45 млн. евро - на "Фламенго" за Винисиус и на "Сантос" за Родриго.

Вън от съмнение е, че бразилските футболисти са сред най-търсените в света. Статистиката го потвърждава - само за последните 5 сезона са продадени играчи от елитната дивизия (Серия А) на обща стойност близо 1.34 млрд. евро.

По сезони разбивките сочат: 2018/19 - 381.4 млн. евро, 2019/20 - 317.1 млн., 2020/21 - 187.8 млн., 2021/22 - 212.1 млн. и 2022/23 - 239.2 млн. Или общо 1.338 млрд.

Данните са респектиращи, а в допълнение идва и изследване от ноември 2021 г. на бразилската футболна федерация, съвместно с консултантската компания EY. То показва, че местните клубове са спечелили 52.9 млрд. бразилски реала (или 10.02 млрд. евро по сегашния курс). Това прави 0.72% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Бразилия. В държавната хазна пък са постъпили 761 млн. реала под формата на данъци, или 1.4% от общите приходи на страната.

Видно е, че

 

бразилците умеят да продават своите футболисти.

 

Поглед върху 50-те най-скъпи изходящи трансфера от местната Серия А сочи, че най-много играчи са отишли в испанската Ла Лига (13), следва английската Премиър лийг (10) и италианската Серия А (6).

В този топ 50 има само два вътрешни трансфера - уругваецът Хьорхян де Араскаета през 2019 г. преминава от "Крузейро" във "Фламенго" за 15 млн. евро и това го праща на 35-о място. На 43-то пък е Леандро Дамиао, който през 2014 г. е продаден от "Интернасионал" (Порту Алегре) на "Сантос" за 13 млн.

"Клубовете обикновено не продават големите си таланти един на друг. Причините за това са две - в Серия А има силна конкуренция. Няма нужда да подсилваш съперника, ако сам си претендент за титлата. Втората причина е патриотизмът на самите футболисти. На никого не му минава през главата да премине от "Гремио" в "Интернасионал", да речем", коментира бившият технически директор на "Крузейро" Пауло Андре.

А за самото умение на бразилските клубове да продават скъпо в чужбина говори бившият спортен шеф на "Фламенго" Фернандао: "Това е в кръвта ни. Няма никаква тайна - ние се разделяме с класни футболисти, а те струват много пари. Всичко си пасва: големи пари редовно се въртят около футбола."

Един от най-умелите в преговорите безспорно е Андре Дзанота, който бе спортен директор на "Сантос", когато се осъществи най-скъпата до момента продажба на бразилски футболист в чужбина - на Неймар в "Барселона" през 2013 г. за 88 млн. евро.

"Когато усетих, че намеренията на "Барселона" за Ней са много сериозни, ги "хванах за реверите". Отначало те предлагаха 30 млн. евро, но аз исках още и още. Накрая се разбрахме за 88 млн. и големи бонуси. Президентът на "Барселона" (б.р. - по това време Сандро Росел) ми стисна ръката и ми каза: "Ти си шибан гений. Правиш страхотен бизнес, но ще гориш в ада заради действията си." Това бе шега, разбира се. Не обърнах много внимание на думите му. Просто съжалявах, че цялата сума няма да влезе в касата на "Сантос" заради комисиони за агенти и други разходи. Аз съм най-големият скъперник в историята на бразилския футбол - в момента на сделката на живота си, когато трябва да се ликува, аз просто пресмятах всяка монета", разсазва Дзанота.

Този бизнес си има желязна логика - с продажбите на играчи бразилските клубове

 

се опитват да се държат "над водата".

 

Тиаго Фрейтас, директор на агенцията Roc Nation Brazil, която държи правата на доста талантливи футболисти обаче разкрива друг нюанс: "Това е реалността - колкото повече продаваш, толкова по-устойчив финансово ставаш. Тази история обаче ще продължи още няколко години. Тя лишава бразилския футбол от развитие. От друга страна му осигурява живот. А това май е по-важно."


ТОП 10 НА ИЗХОДЯЩИТЕ ТРАНСФЕРИ ОТ БРАЗИЛИЯ

1. Неймар (от "Сантос" в "Барселона", 2013 г.) - 88 млн евро

2. Родриго Гоес (от "Сантос" в "Реал", 2019) - 45 млн.

3. Винисиус Жуниор (от "Фламенго" в "Реал", 2018) - 45 млн.

4. Лукас Моура (от "Сао Пауло" в ПСЖ, 2013) - 40 млн.

5. Витор Роке (от "Атлетико Паранаензе" в "Барселона", ще се осъществи през 2024) - 40 млн.

6. Лукас Пакета (от "Фламенго" в "Милан", 2019) - 38.4 млн.

7. Ендрик (от "Палмейрас" в "Реал", ще се осъществи през 2024) - 37.4 млн.

8. Габриел Жезус (от "Палмейрас" в "Манчестер Сити", 2017) - 32 млн.

9. Артур Мело (от "Гремио" в "Барселона", 2018) - 31 млн.

10. Рейниер (от "Фламенго" в "Реал", 2020 г.) - 30 млн.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Бразилия, трансфери

Още по темата