България попадна в група със световния шампион на Мондиал `22

Полша, САЩ и Мексико са съперниците на волейболните "лъвове" в Новосибирск

01 Окт. 2021
FIVB

Изключително тежка конкуренция ще има българският национален отбор по волейбол в първата фаза на световното първенство за мъже в Русия през 2022 г. Тегленият снощи в Москва жребий отреди "лъвовете" да играят в група С в Новосибирск срещу защитаващия титлата си от Мондиал `18 състав на Полша и два тима от Северна Америка - световните №7 САЩ и №17 Мексико.

Регламентът предвижда за втората фаза да се класират първите два тима от всеки поток плюс четирите най-добри от шестте завършили на трета позиция. В Топ 16 ще бъдат сформирани четири групи с по четири отбора, които отново ще играят всеки срещу всеки по веднъж.

Четирите победители в тях плюс двата най-силни втори ще продължат в третата фаза, в която с жребий ще бъдат разделени в нови две групи по три тима. Първите два във всяка от тях ще образуват Финалната четворка, в която ще се изиграят класически 1/2-финали, мач за бронзовите медали и финал за световната титла.

Мондиал `22 ще се проведе от 26 август до 11 септември в края на следващото лято. България беше предпоследният отбор, който се класира за шампионата по ранглиста, след като се смъкна до 21-во място в класацията на международната федерация (FIVB) след слабото представяне на Евроволей `21.

Въпреки тревожното представяне на българския национален отбор на Евроволей `21 и опасността от срив в световната ранглиста, който да изхвърли страната ни от шампионата на планетата по волейбол за мъже през 2022 г. лъвовете" все пак намериха място във финалния турнир в Русия.