България прогресира преди финала във II дивизия на леката атлетика

Започна българското участие в още три спорта на Европейските игри `23

22 Юни 2023
Божидар Саръбоюков се приземява в трапа след последния си шести опит в Хожув, в който преодоля 7,78 м и се класира трети в скока на дължина.

България се изкачи с едно място преди финалния трети ден от европейското отборно първенство по лека атлетика в Хожув. То се провежда като част от Европейските игри в Полша `23 и след завършили 25 от 37 дисциплини страната ни заема 9-а позиция в класирането на Втора дивизия с актив от 207 т.

На върха в таблицата е Унгария с 331 т., а Топ 3 допълват Украйна с 293,5 т. и Словения с 266,5 т. За Първа дивизия ще се класират първите три от 16-те, участващи отбора, а последните три ще изпаднат в най-долната Трета дивизия. След втория ден на дъното са Исландия (173 т.), Люксембург (125 т.) и Молдова (120 т.).

В заключителните стартове на 4х100 м късно снощи женската ни щафета завърши на седмо място, а мъжката - на осмо. При дамите в състав Никол Андонова, Кристен Радуканова, Мартина Писачева и Радина Величкова нашите финишираха 5-и в своята серия с 45,32 сек. Най-бързи бяха унгарките с национален рекорд от 43,49 сек.

Мъжете, които бягаха в състав Антонио Иванов, Никола Караманолов, Христо Илиев и Слави Мутафов, също финишираха 5-и в серията си с 40,05 сек. Победители станаха украинците с 39,03 сек.

Най-добрите класирания за тима ни във вчерашния втори ден постигнаха двама от представителите ни в надлъжните скокове. В тройния скок при жените Александра Начева подобри личния си рекорд за сезона, постигайки 13,67 м в третия си опит, и зае трето място в дисциплината. Победителка стана европейската шампионка Марина Бек-Романчук (Украйна) с 14,58 м, а втора е Рута Ласмане (Латвия) с 13,86 м.

В скока на дължина при мъжете Божидар Саръбоюков също се класира трети, след като преодоля 7,78 м в последния си шести опит. Първи завърши хърватинът Марко Чеко със 7,86 м, а пред 18-годишния българин се нареди и литовецът Мариус Вадейкис със 7,80 м.

Спринтьорът Станислав Станков пък извоюва 4-то място на 110 м с препятствия, печелейки своята серия с резултат 13,94 сек. Челната тройка оформиха Милан Трайкович (Кипър) с 13,38 сек., Балинт Селеш (Унгария) с 13,68 сек. и Алин Йонуц Антон (Румъния) с 13,80 сек.

Във втори пореден ден много силно бягане направи Иван Иванов, този път на 800 м. Шампионът на България в зала спечели серия Б с личен рекорд от 1:49,33 мин., който му отреди 7-о място в общото класиране. Това е най-добрият резултат на българин на две обиколки от десетилетия и се нарежда на 20-о място във вечната ранглиста на страната ни в дисциплината.

Заключителните 12 дисциплини от атлетическия турнир във Втора дивизия ще се проведат тази вечер от 17:30 до 21:00 ч. българско време.

ЕВРОПЕЙСКИ ИГРИ `23

Във втория ден от Европейските игри в Полша своето участие започнаха български представители в още три спорта.

В артистичното плуване дуетът Далия Пенкова/Саша Митева се класира за финала на волната програма, след като получи оценка от 143,4315 т. за съчетанието си в квалификацията. Тя отреди на българките 12-а позиция, последна даваща право на участие в битката за медалите. С най-добър резултат в пресявката се отличиха австрийките Анна-Мария Александри и Айрини Марина Александри - 265,1459 т. Финалът е в събота (24 юни).

В надпреварата на кану-каяк двойката Веселин Вълчанов и Ангел Стоянов ще гребе във Финал Б на 500 м каяк, след като в сериите зае 5-о място с време 1:33,904 мин., а на 1/2-финалите се нареди на шеста позиция с 1:35,273 мин. С последно време във Финал А влезе лодката на Словакия - 1:33,132 мин. Финалите в дисциплината са днес, като този с българско участие е от 16:07 ч. наше време.

В турнира на падел (най-новата разновидност на тениса) пък Кирил Димитров и Васил Младенов отпаднаха още в I кръг при мъжките двойки, след като бяха разгромени с 1:6, 1:6 от поставените под №1 в схемата испанци Алонсо Родригес и Пабло Гарсия.