Крилото Алекс Симеонов бе най-полезен за успеха на националния отбор

22 Юли 2023Обновена
Алекс Симеонов стреля над ръцете на Еди Патекар (№30) за поредните си две точки
ФИБА-Европа

Баскетболният отбор на България се завърна на победния път и запази шансове да продължи битката за класиране на Евро 2025. След изненадващата загуба преди три дни като гост на Норвегия (80:86) днес селекцията на Росен Барчовски разгроми гостуващия в "Арена Ботевград" тим на Австрия с 83:71 и оглави временно класирането в гр. J.

След колебливо начало, в което дадоха инициативата на гостите (15:20 в първата четвърт), българските баскетболисти наложиха превъзходство и след 19:7 във втората част, се оттеглиха на почивка с аванс - 34:27.

Преднината продължи да нараства и след подновяване на играта, като последната четвърт започна при резултат 60:47 за България. В тези последни 10 минути австрийците бяха равностойни, най-вече заради някои грешки на нашия тим в защита, но в крайна сметка българските национали спечелиха важен успех, при това с добра разлика. Точно тя може да се окаже решаваща за крайното класиране в групата, от която само победителят ще продължи в същинските квалификации към Евробаскет`25.

След този успех България е начело с актив 1-1 и +6 точкова разлика. Норвегия е на второ място с 1-0 (+6), а Австрия засега е последна с 0-1 (-12 т.). До в гр.J предстоят мачовете Австрия - Норвегия (26 юли), България - Норвегия (29-и), Австрия - България (2 август) и Норвегия - Австрия (5 август).

За да са сигурни за първото място българските баскетболисти трябва да победят Норвегия в Ботевград с повече от 6 т. разлика и Австрия като гост, независимо с колко. При победа над скандинавците с небоходимата разлика е възможно за първо място да стигне и загуба с малко от австрийците.

В днешния мач тимът на България имаше 44.4% успешна стрелба от игра (28 от 63 опита), срещу 42.4% на Австрия (28 от 66). Нашите имаха превес в борбите под кошовете (40:33), блокираха 6 стрелби на противника срещу нито една, имаха и леко предимство в пресечените пасове 10:9.

Най-полезен за нашия отбор бе тежкото крило Алекс Симеонов, който направи дабъл-дабъл от 29 т. и 11 борби. На ниво бе и капитанът Павлин Иванов с 25 т. и 4 асистенции. С 8 т. остана Константин Константинов (6 борби), а Емил Стоилов вкара 6 т.

От австрийците Богич Вуйошевич завърши с 15 т., Ерол Ершек с 12, а Тимо Ланмюлер с 11.