България загуби от Украйна с продължение в олимпийска квалификация

Баскетболният ни тим навакса изоставане от 25 точки, но в допълнителните 5 минути рухна

12 Авг. 2023
Машината за точки на украинския тим Олександър Ковляр стреля през закъснелия да скочи за блокаж Алекс Симеонов на мача в истанбулската зала "Синан Ердем"
ФИБА

Българският национален отбор по баскетбол загуби след продължение от състава на Украйна първия си мач от олимпийската предквалификация в Истанбул - 71:80 (68:68), макар да навакса изоставане от 25 точки.

В първата си среща от гр. С селекцията на треньора Росен Барчовски влезе доста дезорганизирано, а срещу себе си имаше много стабилен противник, който бързо трупаше аванс в резултата с точни стрелби за тройка. След първата четвърт Украйна вече имаше аванс от 17 точки (27:10), който продължи да нараства и през вторите 10 минути, за да достигне пика си при 35:10, когато до почивката оставаха 7:06 мин.

От този момент нататък българите сложиха ред в играта си и започнаха постепенно да наваксват пасива. Те вкараха 10 безответни точки и намалиха на 37:23, а почивката дойде при аванс от 11 за украинците.

В средата на третия период нашите национали вече бяха само на шест от противника (43:37), а резултатът преди началото на последната четвърт бе 55:48. В тези последни 10 минути българите продължиха да притискат съперника, а след тройка на Алекс Симеонов получиха и реална взможност да стопят съвсем преднината му - 51:55.

Драмата настъпи в самия край. Две секунди преди сирената Симеонов наниза тройка буквално от аутлинията и изведе нашите напред - 68:66. Но в оставащите 1.6 секунди за атака украинците се организираха и Вячеслав Кравцов вкара кош през Симеонов, като дори си извоюва нарушение. Кравцов обаче пропусна наказателния удар и мачът отиде в допълнителни пет минути. В тях българският тим необяснимо рухна, като отбеляза едва 3 срещу 12 точки на противника и в крайна сметка отстъпи.

Статистиката на мача показва, че украинците са имали по-точна стрелба от игра - 29 от 72 опита (40.3%) срещу 26 от 73 (35.6%) на нашите. При шутовете за три точки българският тим отстъпва още по-осезаемо - 4 успешни от 26 стрелби (15.4%) при 9 от 31 (29%) на противника. В допълнение - тимът на Украйна е спечелил 53 борби под кошовете, българският - 39, а при бързите атаки съотношението е 17:10 за украинците.

Най-резултатен за България бе капитанът Павлин Иванов с 18 т. (+ 5 борби и 5 асистенции), а американецът с наш паспорт Брандън Йънг завърши с 16 т. (3 борби и 8 асистенции). С двуцифрен актив са още Алекс Симеонов (12 т.) и Константин Костадинов (11). За отбора на Украйна, а и от всички на игрището, бе Олександър Ковляр с 25 т. (4 борби и 7 асистенции), от които 6 тройки (от 14 опита).

По-късно тази вечер е мачът между другите два отбора в гр.С - Турция и Исландия. Към 1/2-финалите на турнира в Истанбул ще продължат заелите първите две места в двете групи (в другата са Нидерландия, Хърватия, Белгия и Швеция). Място в същинските олимпийски калификации за Париж 2024 ще получи само победителят в турнира.

Утре от 21:45 ч., отново в зала "Синан Ердем" нашите ще излязат срещу отбора на домакина Турция.