България започна с 22-ро място световното по биатлон

Франция победи Норвегия и триумфира за трети път в смесената щафета

07 Февр. 2024
Туитър
Новите световни шампиони в смесените щафети ликуват след финала

Българското участие на световното първенство по биатлон започна с 22-ро място в смесената щафета на 4 х 6 км

В първата дисциплина на шампионата в чешкия зимен център Нове Место Благой Тодев, Владимир Илиев, Валентина Димитрова и Лора Христова показаха много неточна стрелба, като им се наложи да ползват 14 допълнителни патрона и да направят общо 5 наказателни обиколки (една на Тодев и по две на Илиев и Христова).

Това остави нашия квартет на 9:21.6 мин. след шампиона Франция, като всъщност българите бяха и последните финиширали, защото останалите три щафети след тях - на Румъния, Япония и Корея, бяха затворени с обиколка и трябваше да напуснат състезанието.

Титлата на Франция е трета при смесените щафети след 2009 и 2016 г. Ерик Перо, Кентен Фийон Майе, Жюстин Бреза-Буше и Жулия Симон финишираха за 1:09:24.4 час, като правиха една наказателна обиколка (на Бреза-Буше) и ползваха 9 допълнителни патрона.

На второ място остана защитаващият титлата си норвежки отбор, в състав Тарей Бьо, Йоханес Тингнес Бьо, Каролине Кнотен и Ингрид Тандреволд. Макар да не правиха наказателна обиколка и да ползваха само 8 допълнителни патрона  представителите на сила №1 в биатлона не успяха да завоюват златото за пети пореден път, изоставайки на 45.2 сек.

Бронзовите медали спечели Швеция (Себастиан Самуелсон, Мартин Понсиулома, Хана Йоберг и Елвира Йоберг) - на 1:01.7 мин. (10 допълнителни патрона).

Световното първенство по биатлон ще продължи със спринта на 7.5 км за жени в петък (9 февруари) от 18:20 ч.