Българската атлетика запази мястото си в континенталната Втора дивизия

Ивет Горанова донесе първия медал за страната ни на Европейските игри в Полша `23

23 Юни 2023
Тихомир Иванов преодолява летвата в скока на височина на ст. "Шльонски" в Хожув в единственото състезание, донесло победа за България във Втора дивизия на европейското отборно първенство по лека атлетика.

България запази мястото си във Втора дивизия на европейското отборно първенство по лека атлетика. На шампионата в Хожув, проведен тази година като част от Европейските игри в Полша `23, националите ни завършиха на 11-о място в крайното класиране с актив от 298,5 т.

Промоция в Първа дивизия за следващото издание на турнира заслужиха Унгария (456,5 т.), Украйна (435,5 т.) и Литва (372,5 т.). В най-долната Трета дивизия пък изпаднаха отборите на Исландия (246,5 т.), Люксембург (198 т.) и Молдова (170 т.), които заеха последните три места сред 16-те участващи страни във втория ешелон.

В последните три дисциплини късно снощи Ирен Саръбоюкова раздели 12-о място в скока на височина при жените със 173 см, а победата извоюва суперзвездата Ярослава Магучих (Украйна) със 197 см. На 1500 м друга от дебютантките в нашия тим - Девора Аврамова, се доближи до личния си рекорд и с 4:28,91 мин. се нареди на 12-а позиция.

А смесената щафета на 4х400 м в състав Йордан Гюров, Андреа Савова, Тодор Тодоров и Дева-Мария Драгиева финишира четвърта в серия Б с време 3:22,58 мин., който им отреди 10-о място в крайното подреждане. Най-бързи бяха словенците с най-добър резултат в света за сезона от 3:14,72 мин.

Единствената победа за България в тридневната надпревара на европейското отборно първенство постигна Тихомир Иванов в скока на височина. Той преодоля 224 см, с колкото завършиха състезанието и още двама атлети, но с повече опити - втори е Славко Стевич (Сърбия), а трети Олех Дорошчук (Украйна).

Отборът ни постигна общо шест класирания в Топ 3 на отделните дисциплини. С две челни позиции се отличи бегачът Иво Балабанов, който финишира втори на 3000 м стипълчейз и трети на 5000 м. Трети места в Хожув постигнаха още Божидар Саръбоюков в скока на дължина, Александра Начева в тройния скок при жените и Лъчезар Вълчев в тройния скок при мъжете.

ЕВРОПЕЙСКИ ИГРИ `23

България вече може да се гордее и с първия си медал от третото издание на Европейските игри след Баку `15 и Минск `19. Извоюва го олимпийската шампионка по карате Ивет Горанова, която този път загуби финала в кат. до 55 кг и се окичи със сребро.

Нейна съперничка в спора за титлата отново беше Анжелика Терлюга, която българката победи както във финала на континенталните игри в беларуската столица преди 4 г., така и в сблъсъка за олимпийското злато от игрите в Токио 2020 през лятото на 2021 г. Този път украинката взе реванш с победа по точки - 2:0.

Преди това Горанова постигна две победи и две равенства на турнира по кумите в Краков - 3:1 срещу Мадина Садигова (Азербайджан) и 0:0 срещу Дженифър Уорлинг (Люксембург) в групата, 9:0 и ипон срещу Мария Кернер (Полша) на 1/4-финалите и 3:3 с повече резултатни атаки срещу Туба Якан (Турция) на 1/2-финалите.

В стрелбата олимпийската вицешампионка Антоанета Костадинова завърши на 6-о място в надпреварата на 10 метра с въздушен пистолет. Във финала българката постигна резултат от 196,2 т., а шампионка стана Клаудия Бреш от тима на домакините след престрелка с представителката на Франция Камий Йеджейевски. В същата дисциплина Мирослава Минчева остана извън финалите, събирайки 566 т. в квалификациите и нареждайки се на 21-во място.

При мъжете на 10 м пистолет Самуил Донков постигна 576 т. в пресявките и зае 15-о място в крайното подреждане, на две точки от финалната осмица.

В състезанията по кану-каяк вчера имаше две български лодки. Александра Михалашвили остана последна в серията си на 200 м каяк с време 43,353 сек. и не се класира за 1/2-финалите. Двойката Веселин Вълчанов и Ангел Стоянов пък се нареди на предпоследното 8-о място във Финал Б на 500 м каяк с резултат 1:36,619 мин.

В артистичното плуване смесеният дует Христина Черкезова/Димитър Исаев зае последното 8-о място с оценка от 130,6566 т. Шампиони станаха италианците Лукреция Руджеро и Джорджо Минисини с 242,3599 т.