Българските лекоатлети се класираха за още два финала на Евро 2022

Александра Начева и Тихомир Иванов ще скачат за разпределение на медалите в Мюнхен

17 Авг. 2022
Тихомир Иванов преодоля 2.21 см, което му беше достатъчно да влезе на финал

След като имаше две участнички в женския маратон - Милица Мирчева и Маринела Нинева, скромният ни по численост национален отбор излъчи нови двама финалисти на европейското първенство по лека атлетика в Мюнхен.

Александра Начева ще участва в битката за разпределение на челните места в тройния скок. Бившата световна шампионка за девойки (от 2018 г.) не успя да преодолее квалификационната норма от 14.40 м, но резултатът ѝ от 13.73 я вкара сред най-добрите 12, които в петък от 20 ч. ще участват във финала.

Всъщност норматив покриха само Патрисиа Мамона (Пор) - 14.45 м, и Нееле Екхард-Ноак (Гер) - 14.53 м. Останалите 10 допълниха финала по постижения, като това на Начева е предпоследно (по-слабо скочи гъркинята Спиридула Кариди - 13.71).

Късно снощи за финала се класира и Тихомир Иванов в скока на височина. В квалификацията нито един от 23-ата участници не успя да преодолее квалификационния стандарт от 2.28 м. Иванов прескочи 2.21 м, което е най-доброто му постижение за годината, но за негов късмет всички конкуренти останаха на тази височина.

Така във финала утре вечер 28-годишният плевенчанин ще е в конкуренцията на още 12 човека - всичките 13 класирали се с 2.21 м.

До края на Евро 2022 от едва 6-членния ни отбор остава да стартира само олимпийската вицешампионка в скока на височина от Рио`16 Мирела Демирева. Квалификацията ѝ е в петък от 11:05 ч., а ако се класира за финала, ще се състезава в неделя от 20:05 ч.

Шестият български атлет на европейското - Георги Начев, остана на 3 см от участие във финала на троен скок. Той постигна 16.04 м, а последният, който затвори Топ 12 в квалификациите бе шведът Йеспер Хелстрьом с 16.07 м.