Българският бокс класира само жени за игрите в Токио

Олимпийска квота спечели и джудистът Янислав Герчев

06 Юни 2021
БФБокс
Станимира Петрова (вдясно) ликува, след като е победила британката Карис Артингстал с 4:1 и си е осигурила квота за игрите в Токио.

Една от най-обгрижваните финансово федерации от Министерството на младежта и спорта - боксовата, не успя да се похвали с голяма успеваемост на олимпийската квалификация в Париж. Всъщност, във френската столица боксьорите спечелиха само две квоти за игрите в Токио (от 6 наши състезатели) - и двете, благодарение на женските ни представителки. След като вчера Стойка Петрова успя на 35-годишна възраст да си спечели за втори път правото да участва на олимпиада (след Лондон 2012), днес това стори и Станимира Петрова (57 кг). Тя се класира за полуфиналите в Париж, след като победи британката Карис Артингстал с 4:1 съдийски гласа. Това и бе достатъчно за квота, тъй като за Токио в тази категория се класират първите четири състезателки.

"На последното европейско първенство имах загуба от тази противничка и бе важно да победя и себе си. Това си беше като двоен реванш, който взех от нея. Мислите вече се насочват към Токио, където амбициите ще са високи. За мен това е втора олимпиада след Рио, където не успях, но надявам се, че този път ще се кача на стълбичката. Затова тренирам. Тази категория е по-подходяща за мен, за разлика от Рио и вярвам, че нещата ще се получат. Ще трябва да събера емоциите, защото утре ме чака полуфинал. Състезанието продължава. Важно е да победя всички. Предстои ми среща с ирландката Уолш, с която играхме на Европейските игри през 2019-а, където я победих. Така че сега искам да затвърдя този успех", коментира Станимира Петрова след успеха си.

Двамата ни представители при мъжете днес обаче претърпяха фиаско. Радослав Панталеев (91 кг) бе дисквалифициран в 1/4-финалния си двубой срещу испанеца Емануел Рейес. Българинът получи три официални предупреждения във втория рунд, с което мачът бе прекратен. Носителят на Купа "Странджа" за 2018 г. Петър Белберов (над 91 кг.) пък отстъпи с 0:5 в 1/4-финалната си среща срещу руснака Иван Верясов.

В предишните дни отпаднаха Симеон Чамов (75 кг) при мъжете и Аслъхан Мехмедова (60 кг) при жените. Така за пръв път от игрите в Хелзинки (1952) на боксовия турнир няма да има български състезатели в мъжкия турнир.

България обаче се сдоби днес с още един представител за игрите в Токио. На световното първенство по джудо в Будапеща Янислав Герчев (60 кг) завърши на седмо място и със спечелените 520 точки си гарантира квота. В репешаж той отстъпи на европейския шампион Франчиско Гаригас (Исп) с вадзари. Утре на татамито излиза Божидар Темелков (66), чийто първи съперник ще бъде аржентинецът Тал Алмог.