Медия без
политическа реклама

"Червенокожите" паднаха жертва на антирасизма

Трикратният шампион на НФЛ "Вашингтон Редскинс" се отказа от 87-годишния си имидж в името на етническия мир в САЩ

Името и логото на "Вашингтон Редскинс" отиват в историята.
ЕПА/БГНЕС
Името и логото на "Вашингтон Редскинс" отиват в историята.

След 88-годишно съществуване, 87 от които под името "червенокожите", футболният отбор от НФЛ "Вашингтон Редскинс" обяви, че се разделя с имиджа си. Под натиска на набиращото сила антирасистко движение Black Lives Matter столичани ще променят названието си и ще се откажат от всички познати клубни символи, дълго критикувани като "расистки".

В официално изявление от понеделник отборът съобщи, че ще "пенсионира името и логото на Редскинс след извършено преразглеждане", изискано от спонсорите. В последните седмици много от най-големите търговски партньори на "Вашингтон" заплашиха открито, че ще спрат финансирането на клуба, освен ако трикратният шампион в Супербоул сам не обмисли преименуване.

Базираният в окръг Колумбия тим от години е атакуван от различни правозащитни организации, обвиняващи го, че оскърбява коренното население на Америка. Клубният собственик Дан Снайдър дълго време беше непреклонен, че няма да промени името на отбора, на който е фен от дете. Клубът е основан през 1932 г. под името "Бостън Брейвс", а на следващата година е прекръстен на "Бостън Редскинс" и се подвизава с този имидж до 1936 г., когато мигрира в столицата и се превръща във "Вашингтон Редскинс". Под това име тимът печели титлата в НФЛ три пъти - през 1982, 1987 и 1991 г.

Но все пак 55-годишният г-н Снайдър се видя принуден да преосмисли позицията си, след като повлияни от бунтовете срещу полицейското насилие и расизма, основните спонсори като "ФедЕкс", "Найки", "Пепси" и "Банк ъф Америка" му показаха недвусмислено, че е време за нов прякор на отбора. Миналата седмица "Амазон", "Уолмарт" и "Таргет" премахнаха всички артикули със символите на "Редскинс" от своите търговски сайтове. Медийният гигант ESPN пък обяви, че ще престане да показва емблемата на тима, изобразяваща глава на индианец.

Направеният анонс не означава моментална промяна на името на отбора, като новото название трябва да бъде избрано преди началото на сезон 2020 в НФЛ през септември. Официалният уебсайт, както и профилът в Туитър продължават да поддържат настоящия имидж на клуба. Сред обсъжданите в публичното пространство варианти за ново име са "Вашингтон Сенатърс", "Вашингтон Уориърс" и "Вашингтон Ред Тейлс".

Клубът по американски футбол не е първият столичен отбор, който ще промени названието си по културно-светски подбуди. През 1995 г. баскетболният "Вашингтон Булетс" беше преименуван на "Вашингтон Уизърдс", след като клубът прецени, че "куршумите" предизвикват твърде агресивни и войнствени асоциации.

В случая на "червенокожите" капката, която преля чашата на търпението в новата реалност, беше не толкова името, колкото основателят на тима - станалият печално известен покрай Black Lives Matter Джордж Престън Маршал. През миналия месец статуя на обвинявания в робовладелчески схващания американски бизнесмен от началото на ХХ век беше премахната от площада пред ст. "ФедЕкс Фийлд", след като беше атакувана от вандали. От клубната управа обявиха също, че името на основателя ще бъде заличено от Залата на славата на стадиона.

The National Football League's Washington franchise will change the Redskins name and logo, the team announced Monday in a statement.The new name of the team...

 

Какви са реакциите?

Рей Халбритър, официален представител на племето онейда и инициатор на кампанията "Сменете талисмана" срещу името на "Вашингтон Редскинс", направи публично изявление часове след новината в понеделник.

"Това е добро решение за страната, не само за коренното население. То затваря една болезнена глава на унижение и неуважение по адрес на коренните жители на Америка и други цветнокожи хора - заяви Халбритър. - Бъдещите поколения индианци повече няма да бъдат подлагани на това обидно и нараняващо отношение всяка неделя по време на футболния сезон."

"Време беше!", написа в Туитър представителката на Ню Мексико в Конгреса на САЩ Деб Хааланд, единствената дама с индианско потекло сред конгресмените. И продължи: "Не трябваше да се стига до масирано социално движение и натиск от корпоративните спонсори, за да се направи правилното нещо, но все пак съм доволна, че се случва. Огромни благодарности на всички, които направиха така, че гласовете им да се чуят."

"Днес е ден, в който всички коренни жители на Америка трябва да празнуват - обяви Националният конгрес на американските индианци, най-голямата и най-старата организация на местното население. - Благодарим на поколенията племенни общества, лидери и активисти, които работиха с десетилетия, за да направят този ден възможен. Ние не сме талисмани!"

Активисти на антирасисткото движение в Америка смятат, че името на "Вашингтон Редскинс" е било очевидно най-обидното от гледна точка на стереотипите по отношение на индианската раса. Само че има още редица професионални спортни отбори в САЩ, чиито имена бодат очите на правозащитниците - футболният "Канзас Сити Чийфс" от НФЛ, хокейният "Чикаго Блекхоукс" от НХЛ, бейзболните "Атланта Брейвс" и "Кливланд Индиънс" от МЛБ.

След смъртта на Джордж Флойд, убит в Минеаполис от американски полицай по време на арест, мнозина обърнаха мнителен взор и към тези клубове. От "Индиънс" дори обявиха, че започват процес по преразглеждане на своето име. От "Брейвс" обаче заявиха, че нямат намерение да сменят наименованието си и са готови единствено да променят част от логото си, изобразяващо томахавка.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата