Медия без
политическа реклама

COVID-19 може да прати "Ливърпул" в групата на големите каръци

В няколко случая неочаквани събития лишават отбори от шанс за големи успехи

21 Апр. 2020Би Би Си
ЕПА/БГНЕС
Футболистите на "Ливърпул" направиха страхотен сезон във Висшата лига, но пандемията може да ги лиши от титла.

"Ливърпул" почти стигна, само още две победи делят тима от първа титла в Англия от 30 години насам. Мениджърът Юрген Клоп изведе тима до триумф в Шампионската лига през миналия сезон, но прекратяването на дългото чакане в първенството може да се счита за еднакво голям успех. 

Футболът обаче бе спрян заради коронавируса, а все още има възможност "Ливърпул" да не получи титлата, която заслужава, след изключителния си сезон. Властите и клубът остават уверени, че сезонът трябва да бъде завършен. Но ако Висшата лига и правителството не намерят безопасен начин за това, "Ливърпул" от сезон 2019/20 може да се присъедини към група от отбори, които не получават възможност да спечелят трофей заради независещи от тях фактори и за които все още феновете се питат: "Kакво щеше да стане, ако...?".

 

"Евертън" 1984-1987 - тимът, който не получи шанс да стане европейски шампион

В средата на 80-те години издигащият се отбор от Мърсисайд бе "Евертън". Младият тим на Хауърд Кендъл стана шампион на Англия през сезон 1984/85 с 90 точки, с 13 повече от "Ливърпул". Тимът спечели и КНК след победа срещу "Байерн" на полуфинала и срещу "Рапид" (Виена) на финала. "Евертън" бе на път да спечели требъл, но загуби финала за ФА Къп с 0:1 от "Манчестър Юнайтед" след страхотния гол на Норман Уайтсайд. През лятото Кендъл добави Гари Линекер към шампионския си състав с цел атакуване на Купата на европейските шампиони. Но надеждите на "карамелите" завършиха, преди да са започнали.

Две седмици след триумфа на "Евертън" за КНК в Ротердам, на стадион "Хейзел" в Брюксел 39 фенове умират, а още 600 са ранени, след като се срутва предпазна ограда по време на финала в КЕШ между "Ливърпул" и "Ювентус". Причината са фенове на "Ливърпул", които нападат италиански привърженици. Трагедията води до изваждане на английските отбори от европейските клубни турнири за следващите 5 години.

"Евертън" губи титлата в Англия от "Ливърпул" в последния кръг през 1986 г., но година по-късно отново е шампион, като и в двата сезона завършва с 86 точки. В периода 1986-1988 г. шампиони на Европа стават "Стяуа", "Порто" и ПСВ (Айндховен). Какво щеше да стане, ако "Евертън" имаше право да играе, особено през сезон 1985/86?

Отборите от Англия доминират в европейския футбол в продължение на почти 10 години. От 1977 до 1985 само в два случая - "Хамбургер" през 1983-та и "Ювентус" през 1985-а, шампион става тим извън Англия. "Евертън" се изкачи до върха в Англия и е сериозен съперник за всеки тим. Четирима от играчите на тима бяха титуляри за Англия в 1/4-финала срещу Аржентина на световното първенство в Мексико `86, включително и носителят на "Златната обувка" Гари Линекер. Нападателят, който впоследствие игра в "Барселона" и стигна полуфинал с Англия на световното в Италия `90, описва "Евертън" като "най-добрия отбор, в който е играл".

 

Югославия 1992-1994 - отборът, който не игра заради войната и санкциите

Деян Савичевич, Драган Стойкович, Роберт Просинечки, заедно с Давор Шукер, Предраг Миятович и Звонимир Бобан - отборът на Югославия от началото на 90-те може би е най-дразнещият случай с "какво щеше да стане, ако" в модерния футбол. Много от европейските грандове през 90-те имаха играчи от този тим. Югославия спечели световното първенство за младежи през 1987 г., а през 1990 г. тимът стигна 1/4-финал на мондиала в Италия. Войната и санкциите от ООН лишиха Югославия от място на Евро `92. От това се възползва отборът на Дания, който бе събран в последния момент, но стана европейски шампион.

Югославия не игра и на световното първенство в САЩ `94, а тогава тимът можеше да е още по-силен. На финала в Шампионската лига през същата година "Милан" със Савичевич и Бобан в състава разби с 4:0 "Барселона" на Йохан Кройф. България стигна полуфинал на световното, а макар финалът да бе между фаворити като Бразилия и Италия, много от големите отбори или не се класираха за мондиала, или не се представиха добре в САЩ.

Има прекалено много неизвестни, за да се каже докъде можеше да стигне Югославия на това световно, но щеше да е интересно да се гледа този състав. Впоследствие в квалификациите за Евро `96 вече участваха отбори на 5 отделни страни, които преди бяха в рамките на Югославия. На световното във Франция `98 Хърватия стигна трето място, а тимът на Югославия, вече състоящ се само от сърби и черногорци, игра осминафинал.

 

"Харас ел Ходуд" 2012 - без титла заради чужди фенове 

На 1 февруари 2012 г. сблъсък между фенове на египетските отбори "Ал Масри" и "Ал Ахли" води до 74 жертви и 500 ранени. След разследване правителството на Египет решава да спре първенството. Въпреки огромния финансов риск за много от клубовете властите смятат, че няма как да осигурят безопасността на феновете по стадионите.

В момента на спирането на първенството "Харас ел Ходуд" води в класирането с точка пред "Ал Ахли" и с един мач по-малко. Отборът от Александрия изненадва грандовете, след като в предишните години е в средата на класирането. "Ал Ахли" е спечелил предишните 7 титли, а след подновяването на футбола става шампион за 37-и път. Заради случващото се в държавата обаче футбол не се играе чак до сезон 2013/14, а "Харас ел Ходуд" се връща в групата на преследвачите. 

Няма много примери в света, в които първенство е спряно и не е било подновено. Примерите, в които не се определят шампион и изпадащи, са още по-малко. Заради случващото се в момента може ли да видим още един скоро?

 

"Барселона" 2009-2011 - вулкан, коствал хеттрик в Европа

Когато Пеп Гуардиола пое "Барселона" през лятото на 2008 г., неговият тим започна да играе с философията на тоталния футбол на Кройф, воден от Лионел Меси, Андрес Иниеста и Шави Ернандес на терена. В следващите три сезона "Барселона" спечели три поредни титли в Испания и две титли в Шампионската лига през 2009-а и 2011-а. Каталунците обаче можеха да станат първият тим, направил хеттрик от три поредни европейски титли. след "Аякс" на Кройф в периода 1971-1973 г. През пролетта на 2010 г. обаче изригването на исландския вулкан Ейяфятлайокутл блокира пътуванията в Европа.

"Барселона" трябва да пътува два дни с автобус до Милано за полуфинала с "Интер". Дори хора, свикнали да пътуват с автобус, трудно ще издържат около 1000 км, а това със сигурност не е идеална подготовка за футболен мач. "Интер" спечели срещата с 3:1, а след това се измъкна в реванша и би "Байерн" на финала. Какво щеше да се случи, ако "Барселона" не трябваше да пътува с автобус? В груповата фаза на Шампионската лига през същия сезон "Барса" стигна до победа и равенство срещу "Интер". В този случай помощта за италианците буквално падна от небето.

Година по-късно "Барса" спечели убедително титлата в Шампионската лига, като победи "Манчестър Юнайтед" за втори път в рамките на 3 години. Тимът обаче така и не успя да стигне до хеттрик като "Аякс" и да стане първият с подобно постижение в ерата на Шампионската лига.

Още по темата