"ЦСКА 1948" и "Ботев" (Пд) победиха в Европа

Двата отбора спечелиха домакинствата си в III пресявка в Лигата на конференцията

08 Авг. 2024Обновена
Черногорецът Алекса Мараш е скочил високо след победния си гол за "Ботев" (Пд) срещу босненския "Зрински".
Фейсбук/Ботев Пловдив

И двата български отбора, които стигнаха до III квалификационен кръг на Лига на конференцията, спечелиха първите си мачове.

"ЦСКА 1948" победи с 2:1 като домакин кипърския "Пафос" на ст. "Васил Левски". Това е първо участие на българския тим на този етап на европейски клубен турнир.

Успехът е още по-ценен, тъй като воденият от треньора Валентин Илиев отбор обърна резултата. "Пафос" поведе в 9-ата мин., когато Муамер Танкович засече центриране отляво на Жажа.

След 20 минути, в 29-ата, "ЦСКА 1948" изравни с попадение на Марио Илиевски, който довкара топката, след като преди това Давид Голдар ("Пафос") улучи напречната греда на вратата си при опит да изчисти топката.

Обратът стана факт в 51-ата мин., когато Дерик Лукасен от гостите фаулира Илиевски в наказателното поле и Талис отбеляза дузпата.

В 72-ата мин. Илиевски вкара още веднъж, но след разглеждане с VAR голът беше отменен заради нарушение в атака на Реян Даскалов.

Трябва да се отбележи и чудесната игра на 24-годишния вратар на "ЦСКА 1948" Петър Маринов, който спаси опасни удари на Танкович, Мустафа Наме, Жайро и най-вече на Влад Драгомир в 83-ата мин.

Реваншът в Кипър е идния четвъртък (15 август). Ако "ЦСКА 1948" успее да елиминира "Пафос", ще срещне победителя от "Макаби" (Петах Тиква, Изр) - "Клуж" (Рум) в директен плейоф за влизане в групите на турнира.

Треньорът на "ЦСКА 1948" Валентин Илиев заяви след края: "Проявихме мъжество и характер. Обърнахме резултата в наша полза след лошото начало. Поздравявам играчите. Има много какво да извлечем, независимо от победата. Изправихме се срещу много добър противник. Реваншът ще бъде труден. Всичко зависи от нас. Моето желание е да бъдем по-смели, освободени и да вярваме повече в нашите качества. Адреналинът преди мач е част от играта, но трябва да се научим да играем под напрежение и с голям заряд. Вече отстранихме един отбор, победихме втория съперник в първия мач. Зарадвахме хората. Това трябва да ни прави щастливи, а не да ни обременява. Съперникът е адаптиран повече към условията в Кипър. Ако искаме да постигаме положителни резултат, трябва да се борим. Трябва да покажем характера от днес."

ТРУДЕН УСПЕХ И В ПЛОВДИВ

"Ботев" (Пд) спечели също с 2:1 домакинството си срещу босненския "Зрински" (Мостар). Вдъхновени от пълните трибуни на ст. "Христо Ботев", домакините поведоха в 35-ата мин. с красив гол на Самюел Акере, при който имаше и късмет, тъй като топката се удари в десния страничен стълб, преди да влезе. В 77-ата мин. Марио Чуже изравни, но само след 2 минути, в 79-ата, когато черногорецът Алекса Мараш засече с глава центриране на словенеца Ален Корошец.

Победата на "Ботев" можеше и да е още по-убедителна, но вратарят на "Зрински" Марко Марич спаси удари на излезлите сами срещу него Мартин Секулич (в 48-ата мин) и Мараш (в 88-ата).

Треньорът на "Ботев" Душан Керкез коментира: "Винаги съм щастлив, когато печелим. Можеше резултатът да е по-добър, но това е Европа. През първото полувреме обаче направихме някои грешки, от които дадохме шанс на съперника. Генерално играхме добре, но се подготвяме за още по-труден мач в Мостар. Ще посъветвам моите играчи за реванша да бъдат по-концентрирани в предни позиции. Показахме, че сме добър отбор и със сигурност ще имаме нашите шансове в Мостар."

Ако "Ботев" излезе краен победител след реванша идния четвъртък, то ще играе плейоф за място в групите срещу победителя от "Цюрих" (Швейц) - "Витория" (Гимараеш, Порт).