Дисквалифицираха Фетел заради твърде малко гориво в болида

Хамилтън се придвижва на второ място за "Гран при" на Унгария и увеличава аванса си във Формула 1

02 Авг. 2021
Себастиан Фетел празнува второто си място на подиума на пистата "Хунгароринг" край Будапеща. Половин ден по-късно стана ясно, че германецът ще трябва да върне трофея си.

Четирикратният световен шампион Себастиан Фетел е дисквалифициран от състезанието за "Гран при" на Унгария във Формула 1. Германският пилот на "Астън Мартин" финишира втори на пистата "Хунгароринг" вчера, но постижението му вече е заличено от статистиката.

Причината за дисквалификацията е недостатъчно гориво в болида му след финала. В съответствие с техническите правила в резервоара по всяко време на уикенда трябва да има поне 1 литър гориво, а след състезанието в колата на Фетел е имало само 0,3 л.

Победител в надпреварата стана французинът Естебан Окон от тима на "Алпин-Рено", за когото това беше дебютен успех в кариерата. На второ място се придвижва третият Люис Хамилтън с "Мерцедес" и така световният шампион увеличи с още 2 т. преднината си на върха в генералното класиране - 195 т. срещу 187 т. за Макс Верстапен ("Ред Бул"), който пък от 10-0 се качва на 9-о място в Унгария.

В новата призова тройка влиза четвъртият Карлос Сайнц-младши ("Ферари"), който с добавените 3 т. събра актив от 83 и задмина съотборника си Шарл Льоклер (80 т.). Следващият старт е след лятната пауза в сезона - за "Гран при" на Белгия на 29 август.

Лудо състезание за "Гран при" на Унгария завърши с дебютна победа във Формула 1 за пилота на "Алпин-Рено" Естебан Окон.