Драматична загуба спря баскетболния ни отбор от квалификациите

Българският тим отстъпи в Сараево пред състава на Босна и Херцеговина

04 Юли 2022
ФИБА-Европа
В отсъствието на Александър Везенков в основна фигура на българския тим се превърна американският гард Дий Бост

Баскетболният отбор на България претърпя втора поредна драматична загуба и в крайна сметка отпадна от борбата за класиране на световното първенство догодина.

Селекцията на треньора Росен Барчовски отстъпи със 73:76 пред тима на Босна и Херцеговина в зала "Мирза Делибашич" в Сараево след тройка на звездата на домакините Джанан Муса 1.3 сек. преди края. Три дни по-рано пък нашите паднаха от Литва в Самоков със 70:72, макар да водеха до самия край.

Още преди двубоя се знаеше, че ще е необходима победа с повече от 10 т. разлика, за да може българите да изместят босненците от третото място в гр.F (мачът в Самоков завърши 85:75 за противника). До тази необходимост се стигна и след изненадващата победа на Чехия по-рано днес срещу най-силния тим в групата - Литва, и то като гост (83:72).

Проблемите пред българския състав започнаха още до началото, когато стана ясно, че звездата Александър Везенков и опитният Станимир Маринов няма да могат да играят заради травми. А в третата четвърт Йордан Минчев стъпи накриво и също се контузи.

Въпреки това нашите именно в третата част успяха да наваксат пасив от 11 точки и на свой ред да поведат с 6. Но накрая физическите им сили се изчерпаха и те първо допуснаха изравняване, а след това загубиха мача.

Най-резултатен от националите бе американският гард с български паспорт Дий Бост, който завърши с 24 точки (6 успешни стрелби за тройка), а Чавдар Костов с 15 и Димитър Димитов с 14 бяха другите двама с двуцифрен актив. За домакините Миралем Халилович вкара 16, Александър Лазич 14, а Муса приключи с 13.

В крайното клаиране в гр.F първото място зае Литва с баланс 5 победи и 1 загуба. Другите две места, даващи право на участие в следващата фаза на световните квалификации заеха Чехия (3-3) и Босна и Хер;еговина (3-3). България остана последна - четвърта (1-5), и отпада.