Две български атлетки останаха в подножието на медалите на Евро 2024

Мирела Демирева и Александра Начева са на 4-о място, Габриела Петрова - на шесто

10 Юни 2024Обновена
Бронзовата олимпийска медалистка от Токио 2020 Ярослава Магучих защити европейската си титла от Мюнхен 2022

Две български атлетки имаха шанс да спечелят медал, но в крайна сметка завършиха на 4-о място в своите дисциплини на европейското първенство по лека атлетика в Рим.

Свтовната шампионка за девойки до 20 г. на троен скок от 2018 г. Александра Начева за втори път подобри личния си рекорд и от 14.29 м в квалификациите преди два дни го направи 14.35 още с първия си опит. Този резултат ѝ даваше бронзов медал, но в последния си скок французойката Илионис Гийом измести пловдивчанката също с личен рекорд - 14.43.

Състезанието се проведе под непрекъснат дъжд, който направи пистата за засилка хлъзгава. При тези условия Начева всъщност успя да направи само един нормален опит. Същевременно по-опитната ни състезателка Габриела Петрова бе по-стабилна с три скока над 14 м, като с 14.16 м зае шестото място.

Шампионка стана Ана Пелетейро-Компаоре (Исп) с най-добър резултат в Европа за годината от 14.85 м, а втора завърши туркинята Тугба Данъшмаз с национален рекорд - 14.57.

Мирела Демирева пък постигна второто си най-добро класиране на европейско първенство. Олимпийската вицешампионка в скока на височина от Рио`16 с най-добро постижение за сезона - 193 см, които преодоля от първи опит и така си осигури 4-ото място в състезанието.

До момента 34-годишната Демирева имаше два сребърни медала от европървенства - през 2016 и 2018 г. А постижението ѝ от 193 см почти сигурно я класира за олимпийските игри в Париж 2024.

Европейска шампионка стана украинката Ярослава Магучих. Световната и европейска шампионка защити континенталната си титла с поредица от успешни опити на  190, 195, 197, 199 и 201 см.  Челната тройка допълниха Анжелина Топич (Сър) със 197 см и друга украинка - Юлия Герашченко (195 см).

В сутрешната сесия днес пък най-добрата ни представителка в дългите бягания - Милица Мирчева, завърши на 59-о място на полумаратона (21.097 км). Националната рекордьорка на дистанцията (1:11:14 ч. от 2019 г. във Валенсия) завърши за 1:16:30 ч., като успя да изпревари само 7 от финиширалите 66 бегачки (други три не успяха да завършат).

Европейска шампионка стана Каролин Бйеркели-Гровдал с постижение от 1:08:09 ч., което е рекорд на европейските първенства. Това е и вторият медал на норвежката на Евро 2024, след като тя стана втора в бягането на 5000 м в първия ден (7 юни).

Челната тройка затвориха кенийката с румънски паспорт Джоан Челимо Мели (1:08:55) и Сали Хоугър-Такъри (Вбр, 1:08:58).

Половин час по-рано, на полумаратон за мъже шампион за втори пореден път стана представящият Италия Йеманеберхан Крипа с рекорд на първенствата от 1:01.03 м. След него завърши още един от домакините - Пиетро Рива (1:01:04),а е трети е представителят на Германия Аманал Петрос (1:01:07).

На олимпийския стадион в Рим преди обед имаше и квалификации с българско участие.

На троен скок се състезаваха Димитър Ташев и Лъчезар Вълчев, но и двамата не успяха да преминат норматива от 16.65 м. Вълчев остана на 21-о мяст с 15.96 м в най-добрия си опит, а Ташев е на последното 28-о място - без записан резултат, тъй като стана единственият участник с три фаула в трите си скока.

В скока на височина обаче Тихомир Иванов се класира за финала, след като преодоля 2.21 м. Квалификационният стандарт бе 2.28, но никой не го достигна, включително олимпийския шампион от Токио 2020 Джанмарко Тамбери.

Всъщност всички финали са с по 2.21, като до скоковете за медалите във вторник бяха допуснати 13, вместо оби'айните 12 атлети.

Призьорите от 9 юни:

Полумаратон (мъже): 1. Йеманеберхан Крипа (Ит) - 1:01:03 (рекорд на първенствата), 2. Пиетро Рива (Ит, +1.00 сек.), 3. Аманал Петрос (Гер, +4.00 сек.);

Полумаратон (жени): 1. Каролине Бйеркели-Грьовдал (Нор) - 1:04:52 (рек. на първенствата), 2. Джоан Челимо Мели (Рум, +46.00 сек.), 3. Кали Хоугър-Такъри (Вбр, +49.00 сек.)... 59. Милица Мирчева - на 8:21.00 мин.

Скок на височина (жени): 1. Ярослава Магучих (Укр) - 201 см, 2. Анджелина Топич (Сър) - 197 см, 3. Юлия Герашченко (Укр) - 195 см, 4. Мирела Демирева - 193 см;

3000 м с преп. (жени): 1. Геза Краузе (Гер) - 9:18.06, 2. Елизабет Бърд (Вбр) - 9:18.39, 3. Стела Руто (Рум) - 9:22.36 (пресяклата първа финала Алис Фино (Фр, 9:15:22 мин.) след това бе дисквалифицирана);

Троен скок (жени): 1. Ана Пелетейро-Компаоре (Исп) - 14.85 м, 2. Тугба Данъшмаз (Тур) - 14.57, 3. Илионис Гийом (Фр) - 14.43, 4. Александра Начева - 14.35... 6. Габриела Петрова - 14.16;

Хвърляне на чук (мъже): 1. Войчех Новицки (Пол) - 80.95 м, 2. Бенце Халаш (Унг) - 80.49, 3. Михайло Кохан (Укр) - 80.18;

800 м (мъже): 1. Габриел Туал (Фр) - 1:44.87 мин., 2. Мохамед Атауи (Исп) - 1:45.20, 3. Каталин Течучяну (Рум) - 1:45.40;

1500 м (жени): 1. Киара Макгиън (Ирл) - 4:04.66 мин., 2. Джорджия Бел (Вбр) - 4:05.33, 3. Агат Гийемо (Фр) - 4:05.69;

100 м (жени): 1. Дина Ашър-Смит (Вбр) - 10.99 сек., 2. Ева Свобода (Пол) - 11.03, 3. Зайнаб Досо (Ит) - 11.03.