Спомняте ли си напеченото градско дерби между "Манчестър Юн" и "Манчестър С" на 24 април, спечелено от "Сити" с 2:0? Преди мача имаше словесни престрелки между двамата мениджъри, като този на "Юнайтед" - Оле Гунар Солскяер, заяви, че съперникът му прекалено често извършва фаулове и неговите футболисти трябва да са готови. "Моят отбор не умее това. Нито веднъж за 10-те сезона, откакто съм треньор, не съм мислил за подобни неща. Никога!", отвърна засегнатият Гуардиола.
Но се оказа, че по този въпрос Пеп не е съвсем искрен. Няколко часа след неговите думи фенове на "Манчестър Юн" пуснаха в Туитър кадър от филма "Всичко или нищо", разказващ за успешния сезон 2017/18 на "Сити". Там се вижда как асистентът на Гуардиола - Микел Артета, дава указания на Кевин де Бройне, Илкан Гюндоган и Давид Силва да нарушават правилата, когато загубят топката. "Давид, Кевин, Гюндо, нарушавайте правилата. Ако губим владение, фаулирайте", казва Артета.
Защо не казва всичко Гуардиола?
Мениджърът не е обвиняван за първи път за предпочитанията му към фауловете. През декември 2017 г. пръв открива това Жозе Моуриньо: "Те (б.р. - "Манчестър С") атакуват с много футболисти и затова всеки път, когато губят контрол върху топката, просто извършват тактически фаулове", заявява португалецът. През въпросния сезон все пак "Сити" не прави толкова често нарушения и е на трето място в класацията за най-груби отбори. Тогава Гуардиола комуникира с шефа на съдийския комитет в Англия Майк Райли, за да разбере спецификата на съдийството в първенството, след като Фернандиньо получава третия си червен картон за сезона. След този разговор бразилският халф не е бил гонен нито веднъж в следващите 2.5 години. Причината за това е проста - Гуардиола просто се е адаптирал за пореден път, а "Сити" започва да фаулира по-често, но в половината на съперника, не в центъра.
На пръв поглед "Мначестър С" е сякаш най-коректният по брой фаулове на мач (средно 8.6) и отстъпва само на "Ливърпул" (8.4). Отборите, които владеят топката, нарушават правилата по-рядко, отколкото тези, които се защитават, затова значителна част от фауловете стават именно при опит да се отнеме топката. Ето защо е логично нарушенията да се смятат на база на времето, прекарано в игра с топката. А като се премахне факторът владение, ще се види и грубостта или желанието на един отбор да фаулира всеки път, когато се озове в обратната позиция.
Точно от тази гледна точка "Манчестър С" извършва най-много нарушения от всички отбори в английската Висша лига. През сезон 2018/19 всъщност "Сити" прави средно 24.2 фаула на база на времето, прекарано с топка. И е лидер в тази антикласация пред "Арсенал" (23.9), "Евертън" (23), "Манчестър Юн" (22.8), "Тотнъм" (22.4) и др.
В тези фаулове няма нищо срамно или незаконно, по-важно е в кои зони "Сити" нарушава правилата. На практика това винаги става в съперниковата половина. Независимо от степента на грубост на фаула, целта му е винаги една - да се прекъсне атаката на другия отбор. Това е донякъде иновационно, тъй като отборът на Гуардиола успява да се измъква от наказания и е един от най-чистите откъм картони.
Ето и някои примери:
- При победата с 1:0 над "Тотнъм" на 20 април "Сити" извършва 11 нарушения, всичките в полето на лондончани. А реферите обикновено не дават картони в подобни зони. Ако липсва грубост, няма и смисъл от наказание, тъй като атаката още е в зародиш и няма опасност за защитаващия се "Сити". Проблемът обаче е, че "Манчестър С" практически провежда така всеки свой мач.
- На 6 май "Сити" приема "Лестър" и го побеждава с 1:0. Тогава картината е сходна: 9 от 12 фаула са извършени в полето на "Лестър".
И това не става за първи сезон. През 2017/18 "Манчестър С" пак е пръв по брой фаулове, пресметнати на база владеене на топката. И по-задълбочен поглед назад показва, че това не е някакво решение на самите футболисти, а целенасочена тактика на треньора Гуардиола.
Той правеше същото в "Байерн" и "Барселона"
За да се разберат целите на Пеп, трябва да се вникне в начина, по който "Сити" или останалите отбори под негово ръководство владеят топката. За испанския специалист контролът е най-добрият начин за защита - ако съперникът не владее топката, няма как да вкара.
Без топка "Сити" играе в схема 4-3-3, а с топка подреждането прилича най-вече на 2-3-5. А подобна тактика е много уязвима за контраатаки и затова в отборите на Гуардиола винаги има човек, който отговаря за тактическите нарушения. В "Барселона" тази роля изпълняваше Серхио Бускетс, в "Байерн" - Хави Мартинес, а в "Сити" - Фернандиньо. Всеки от тях внимателно избира позицията си и умело отнема топката. А когато не може, главната му цел става да фаулира противника.
Е, все пак това не е единственият тактически прийом на Гуардиола. При него крилата играят важна защитна роля. Те са длъжни също да фаулират в половината на съперника, когато нямат възможност да отнемат чисто топката. Това лесно се проверява - двамата футболисти на "Манчестър С", извършили най-много нарушения през изминалия сезон, са Фернандиньо и... Рахим Стърлинг (по 40 фаула).
Работата на Гуардиола в другите му отбори е сходна. През сезон 2008/09 "Барселона" във всички мачове владее топката по-често от съперника, но в някои от двубоите извършва смайващ брой фаулове, на който биха завидели и най-грубиянските отбори. По 20 нарушения за игра, при това без да се има предвид базата за владеене на топката. Изводът е, че тези указания безспорно идват от Гуардиола.
Все пак без тези тактически нарушения Хосеп не би изградил нито настоящия силен тим на "Сити", нито мощния "Байерн", нито гениалния "Барселона". Тези фаулове трябва да се възприемат като част от футбола на испанеца. Макар тази част да не е толкова изящна, колкото атаките, именно тя прави възможна красотата. Това е прагматичност, която позволява на Гуардиола да добива търсените резултати.
А съперниците на "Манчестър С" трябва на свой ред да се научат да извършват правилно тактически нарушения или да започнат да обръщат тази тактика срещу "Сити". Неслучайно мениджърът на "Ливърпул" Юрген Клоп заяви след гръмката победа на отбора му с 4:3 над "Манчестър С" през януари 2018 г.: "Ако искате да победите "Сити", трябва да играете атакуващ футбол. Иначе трябва да стоите на границата на наказателното си поле, надявайки се на победа в лотарията".
Германецът всъщност намеква, че шансовете да се вкара гол на "Манчестър С" при контраатака са много малки. Много повече възможности има този отбор, който притиска "Сити" към неговата врата. Клоп знае, че Гуардиола е намерил свое оръжие срещу контраатаките, но въпреки това "Манчестър С" си остава уязвим при позиционните нападения. Фактите потвърждават това - през сезон 2018/19 "Манчестър С" нито веднъж не е допуснал гол след контраатака. Но мениджърите във Висшата лига рядко се вслушват в съвета на Клоп и затова почти никой не може да спре "Сити" в Англия.