Медия без
политическа реклама

"Ферари" най-сетне се завърна

Но ще успее ли Шарл Льоклер да издържи на предизвикателството и да стане световен шампион

ЕПА/БГНЕС
На пистата "Сахир" в Бахрейн Шарл Льоклер спечели едва третата си победа в F1 след двете поредни по средата на сезон 2019. Въпросът е ще издържи ли 24-годишният монегаск в битката за титлата тази година.

Сезон 2022 във Формула 1 започна с впечатляващ двоен триумф на "Ферари" - Шарл Льоклер и Карлос Сайнц завършиха първи и втори в Бахрейн и бе сложен край на серията от 45 състезания без победа за "скудерията". А ако битката между Льоклер и шампиона Макс Верстапен може да е някаква мярка в началото на сезона, очаква ни невероятна година.

Проблемите на "Мерцедес" с болида след големите промени в правилата за 2022 г. вадят Люис Хамилтън от борбата за титлата - поне засега, а вероятно и за целия сезон, ако екипът не успее бързо да намери някои важни решения. Но Льоклер и Верстапен направиха завладяващо шоу - те караха колело до колело две обиколки, разменяйки си водачеството пет пъти, преди "Ферари" най-сетне да излезе начело.

Но и това не бе най-драматичният момент. Той остана за последните три обиколки, когато и двата болида на "Ред Бул" отпаднаха с един и същи проблем - нещо стана с горивната система, и така загубиха второто и четвъртото място.

Невероятната победа на Льоклер - каране, в което имаше темпо, контрол, зрялост, хладнокръвие и агресия - го постави в много силна позиция. Но това не означава много на старта на най-дългия сезон в историята на F1. Освен едно: "Ферари" се завърна с гръм и трясък!

 

Ренесансът в Маранело

"Скудерията" бе конкурентна за последно през 2017 и 2018 г., но тогава титлата ѝ се изплъзна заради поредица грешки и на отбора, и на тогавашния първи пилот Себастиан Фетел. През следващата година имаше проблясъци - Льоклер взе най-много полпозишъни и спечели две състезания, но това бе помрачено от споровете около двигателя. Тогава имаше спад в представянето на "Ферари", след като бе изяснен правилникът относно използваната хибридна система, а през зимата стана ясно, че тимът е постигнал частно споразумение с FIA, в което е записано, че има съмнения относно легалното използване на мотора.

И през 2020-а двигателят вече отстъпваше рязко в мощността. Имаше малък прогрес през 2021 г., но "скудерията" не бе конкурентоспособна и личеше, че просто чака големите промени в правилника през 2022-ра като шанс за връщане в предните позиции. От видяното в Бахрейн - това се е изплатило.

"Ферари", поне в ръцете на Льоклер, бе най-бързият болид. Но с малко. Той победи Верстапен за полпозишъна с едва 0.1 сек. и имаше мъничко, но в крайна сметка решаващо предимство в състезанието - Льоклер успя да отговори на всяко предизвикателство от шампиона.

"Бяхме сигурни, че сме в по-добра позиция от другите, но не знаехме колко точно - каза монегаскът. - Сега вече виждаме, че сме в битката за титлата, и това е невероятно. И аз, и Карлос сме щастливи, че имаме кола, която може да побеждава. Ще се борим до края."

Отдавна беше ясно, че Льоклер е потенциален световен шампион, стига да се дореди до добра кола. Много е бърз и се състезава силно. В Бахрейн бе брилянтен и бе далеч пред съотборника си Сайнц.

"Ред Бул" беше фаворит преди старта, но шампионът Верстапен не можа да затвърди този статут. Някои коментатори поставиха под въпрос тактиката му след първите влизания в бокса. Защо опитва задминаване в първия завой, като знае, че Льоклер ще има помощта на DRS? Не бе ли по-добре да пробва на завой №4?

В крайна сметка всичко приключи малко преди края и Верстапен отпадна. "Усещаше се, все едно не влиза гориво в двигателя, и всичко просто се изключи. Така че просто се дотътрих до питлейна", коментира шампионът.

Но той не бе доволен и преди отпадането. Не хареса баланса, оплака се от стратегията и заяви, че съжалява, задето е следвал инструкциите и не е натискал по-силно в обиколките след излизането от бокса, за да задмине трайно Льоклер.

 

"Мерцедес" има много работа

"Ред Бул" отпадна, но поне знае, че има бърза кола. Това не може да се каже за "Мерцедес", поне все още не.

Хамилтън се възползва от проблемите на Верстапен и Серхио Перес и се качи на подиума. Но реалностите са ясни - колата бе по-бавна с 0.8 сек. на обиколка, в някои моменти дори повече. В тима вярват, че има потенциал за подобряване, но засега не се вижда как ще стане това.

Темпото на "Мерцедес" зависи от просвета между дъното на болида и пистата, а той е голям в момента, за да се избегне високочестотното трептене нагоре-надолу на правите, когато скоростта е висока.

Новите правила дават предимство на тези с малък просвет, но това може да доведе до проблем - въпросното трептене. Увеличаване на просвета е начин да се поправи този бъг, но пък прави колата по-бавна. Всички болиди са предразположени към такова трептене, ако са твърде ниски. Просто "Мерцедес" е по-бавен от "Ферари" и "Ред Бул", когато е с настройката, необходима за намаляване на вибрациите.

В момента тимът няма отговор за тези проблеми. Дали ще стане конкурентен и ще намери ли модификация за пода на болида - никой не знае. Има също така въпроси и около двигателя на "Мерцедес", тъй като колите му бяха в дъното по показателя "скорост". Но в отбора смятат, че не те са загубили мощност, а че "Ферари" и "Хонда" са добавили повече в своите мотори през зимата.

"Трябва да анализираме нивата на съпротивление, преди да преценим дали ни липсва мощност - коментира шефът Тото Волф. - Не смятам, че има големи разлики в силовия агрегат, но очевидно "Ферари" са направили голяма крачка напред. Миналата година не бяха конкурентни, а в това състезание бяха надминали всички."

"Ще е тежка битка. Но ние обичаме предизвикателствата, аз наистина им се радвам", каза пък Хамилтън.

Добър е този оптимизъм, но какво да кажат клиентите, които използват двигател на "Мерцедес"? "Астън Мартин" и "Макларън" имаха ужасен уикенд и бяха сред най-бавните, затова също опитват да разберат какво е станало.

 

Работят ли правилата?

Новостите бяха въведени, за да сближат възможностите на отборите и да улеснят състезанията и изпреварванията. Сработи ли това? Трудно е да се каже сега.

Все още има значителна разлика между двата най-бързи отбора и останалите. Пилотите са съгласни, че може би сега е малко по-лесно да се държат по-близо до предната кола. Може би затова Льоклер и Верстапен се бориха така ефектно цели две обиколки. Хамилтън също успя изненадващо дълго да кара зад Перес в началото. Но изостана - отчасти защото болидът му нямаше темпо, отчасти заради износените гуми.

И това е голямата тревога. В частни разговори пилотите се присмиват на новите сликове на "Пирели". Доставчикът на F1 трябваше да направи по-здрави гуми и пилотите да могат да карат близо до лимита си по-дълго време. Всъщност разликата между времената в квалификацията и състезанието бе съвсем леко намалена спрямо 2021-ва, докато износването на гумите остава голямо.

Твърде рано е да се правят генерални заключения. Може би нещата ще изглеждат различно по-нататък, но засега не изглежда да има революция в състезанията заради новите правила.