Финландия ликува с историческа олимпийска титла в хокея

20 Февр. 2022

Финландия извоюва златните медали в олимпийския турнир по хокей на лед и отвори нова страница в историята на най-популярния отборен зимен спорт. Във финала на игрите в Пекин `22 "суоми" надделя с 2:1 над защитаващия титлата си от ПьонгЧанг `18 тим на Руския олимпийския комитет и за първи път стъпи на най-високия връх.

Освен че е първа олимпийска титла в хокея, това е изобщо първи медал за финландците в който и да е отборен спорт на олимпиада - независимо зимна или лятна.

Селекцията на треньора Юка Ялонен стигна до паметния триумф след обрат и завърши турнира с шест победи от шест мача. Това беше четвърти пореден успех за Финландия над руски отбор на олимпийски игри.

Руските хокеисти откриха резултата с гол на Михаил Григоренко още в 7-ата мин., само 17 сек. след като получиха числено предимство на леда. Финландците отговориха с попадения в началото на следващите две третини - в 23-тата мин. се разписа Виле Пока, а в 41-вата Ханес Бьорнинен отклони шайбата за втори път във вратата на Иван Федотов.

В последните минути на мача тимът на РОК заигра с шестима полеви хокеисти, но така и не успя да пробие фантастичната защита на скандинавците. Много силен двубой направи и вратарят Хари Сатери, който отрази 16 от 17 изстрела.

Призовата тройка в Пекин допълни Словакия, чийто отбор разгроми Швеция с 4:0 в мача за бронза и за първи път спечели олимпийски медал в хокейния турнир като самостоятелна държава.

Hannes Bjorninen went from sinner to saint for Finland, scoring the winner just 31 seconds into the third period having early been off the ice as ROC capital...