Медия без
политическа реклама

Голямото мрънкане започна още от първите мачове

Всичко друго е виновно на българските отбори и треньори, само не и те самите

СПОРТАЛ
Треньорът на "Локомотив" (Пд) Александър Томаш заяви, че тимът му се нуждае от поне 2-3 месеца, за да заиграе добре. Проблемът е, че през ноември шампионатът прекъсва заради Мондиал 2022.

Ако слушаме българските треньори и футболисти, сезонът трябва да започва някъде през септември (за да има достатъчно време да навлязат отборите във форма) и зимната пауза да започне най-късно в началото на ноември (после терените стават твърде тежки и пречат на играчите да показват качествен футбол). А напролет подновяването трябва да е около април (през март още вали сняг) и да приключи до към средата на май (че още преди Великден се говори за натрупана умора у футболистите).

Тези и още десетки други оправдания се повтарят в един нескончаем цикъл в последните 20-ина години. В общи линии - откакто футболът ни тръгна стремглаво надолу. И подобни субективни "фактори" имат немалък принос за това затъване.

Не прави изключение и сезон 2022/23 в Първа лига, който започна през изминалия уикенд. Стартът бе даден необичайно рано - на 8 юли, и това има пряка връзка с изискването на ФИФА календарите в отделните първенства да бъдат съобразени с предстоящия Мондиал 2022 в късната есен. А и с желанието на БФС водещите ни отбори да навлязат в ритъм за квалификациите си в европейските турнири.

Ако съдим по резултатите от първия кръг обаче, от това са се възползвали по-добре шампионът "Лудогорец" и вицешампионът "ЦСКА-София", които постигнаха победи с по 3:0 - съответно над "Септември" (Сф) и "Арда". А и треньорите на двата водещи отбора нямаха особени оплаквания.

Не така обаче стоят нещата при останалите ни два евроучастника - "Левски" загуби от "ЦСКА 1948" с 0:1, а "Ботев" (Пд) отстъпи със същия резултат пред новака "Хебър" като домакин.

Треньорът на "сините" Станимир Стоилов още преди старта на сезона си "подложи", недоволствайки от малкото време за предсезонни тренировки и от календара. А и странно защо подготовката е подействала както трябва на "Левски". "Новото начало и новият старт трябва да се защитават с добри игри, ако не се пробудим. Трябва да се принудим да се събудим", каза той. Дори посочи с пръст един от "спящите" - Илиян Стефанов.

И сякаш даде тон на останалите си колеги, които масово търсеха някакви странични причини я за загуба, я за слабо представяне.

"Доволен съм от желанието и старанието, но още сме далеч от оптималната си форма" (наставникът на "Локомотив 1929" Станислав Генчев след 0:1 от "Черно море"), "Имаме много работа. Много детайли сме пропуснали, допуснахме грешки. Надявам се да продължаваме да работим, докато изглеждаме добре тактически. Ние сме млад отбор, имаме много нови футболисти, не мога да дам срокове" (Васил Петров от варненския "Спартак" след 0:1 от "Славия"), "Първи кръг е, отборите още не са влезли в ритъм, нормално е да се правят грешки. Трябва да работим психологически, за да държим ниво цял мач" (Росен Кирилов от врачанския "Ботев" след 1:2 от "Берое").

Не че при победителите не бе по-различно. "Не се получи много бърз мач. Теренът беше по-сух" (оправданието на треньора на "Черно море" Илиан Илиев), "Новите футболисти не са готови. Ще ни трябват 2-3 месеца" (това пък каза Александър Томаш от пловдивския "Локомотив" след 2:1 над "Пирин").

Както е видно - сравнително доволните Анте Шимунджа ("Лудогорец") и Саша Илич ("ЦСКА-София") са в момента малцинство на общия фон. Който пък бе обобщен от един от най-опитните - бившия национален селекционер Петър Хубчев. "Този мач (б.р. - 2:1 над "Ботев", Вр) е последен в кръга и имах възможност да гледам другите мачове и да слушам другите треньори. Ще се присъединя към 95% от тях - за нас е важно тези мачове да се трупат точки. Почти никой не обръща внимание на красивата игра, а е важно да се трупат точки", каза той.

Това е достатъчно да се разбере, че чаканата промяна, включваща бърз, модерен и атрактивен футбол, е още твърде далеч. Причини - бол, както се вижда.

 

"ЦСКА 1948" вече е в сериозната битка

Още при дебюта си в елитната дивизия през лятото на 2020 г. от "ЦСКА 1948" изразиха своите големи амбиции - за битка за челните места и класиране за евротурнирите. Но изглежда едва сега тези цели вече са подплатени.

Това бе загатнато още с поредната мащабна селекция в отбора. Разликата обаче е, че ръководството се пречупи и промени клубната политика, като започна да залага все повече на чужденци. Привлечени бяха петима бразилци (включително доскорошният ас на "ЦСКА-София" Енрике Рафаел и изнеслият силни мачове за "Берое" и "Локомотив 1929" Октавио), взети бяха и двама от най-добре играещите чужденци в Първа лига от последните сезони - Парвизджон Умарбаев ("Локомотив", Пд) и Стив Фуртадо ("Берое"). Но най-силният удар бе с осигуряването на топ треньор, пропит от идеята за ЦСКА (какъвто от много време търсиха в "ЦСКА 1948").

Резултатът от идването на Любослав Пенев си пролича още от първия мач - победа над носителя на купата "Левски", при това при едно полувреме с човек по-малко. Така добрите резултати от контролите продължиха и в официалните мачове, което потвърждава заканата на Пенев за насаждане на манталитет на победители у играчите. "Направихме една добра подготовка... Три точки, след това още три и да събираме още много точки - това е заявката", каза в свой стил той след мача.

Но по-важното е друго - че идването на Пенев върна доста от феновете на "ЦСКА 1948", които се бяха поотдръпнали от тима в последните години. На трибуните пък се видяха знакови фигури от историята на ЦСКА като Стойчо Младенов и Димитър Бербатов, които в съчетание на останалите "червени" легенди, които работят в "ЦСКА 1948" освен Пенев (Радослав Здравков, Спас Джевизов, Методи Томанов, Методи Деянов, Валентин Илиев и др.) действително дават заявка за по-ярка идентичност.

Ключови думи:

Първа лига, футбол

Още по темата