Испания стигна до мача за титлата на Мондиал 2023

Това е най-големият успех в историята на женския футбол в страната

15 Авг. 2023
Футболистките на Испания се прегръщат след първия гол срещу Швеция по време на 1/2-финала в Оукланд.

Отборът на Испания е първият финалист на световното първенство по футбол за жени, което се провежда в Австралия и Нова Зеландия. Селекцията, водена от Хорхе Вилда, спечели драматично с 2:1 срещу Швеция в 1/2-финала, игран в Оукланд. Това е и най-големият успех в историята на женския национален футболен тим на Испания, който до момента бе достигал само до четвърто място на европейското първенство през 1997 г. в Швеция и Норвегия.

На световни шампионати испанките бяха се класирали на 1/8-финал (през 2019 г. във Франция) и сегашното им участие на 1/2-финалите бе прието като голяма изненада. Но всъщност в днешния мач Испания продължи да пише история.

Всичко най-интересно в мача се случи след 80-ата минута. Нападателката на "Барселона" Салма Парайюело откри в 81-ата, след това Ребека Бломквист ("Волфсбург") изравни за Швеция в 88-ата, но само две минути по-късно испанките изпаднаха в луда радост, след като защитничката на "Реал" (Мадрид) Олга Кармона отбеляза победното попадение.

До момента в турнира Испания завърши на второ място в група С след победи с 3:0 над Коста Рика и 5:0 над Замбия, и загуба с 0:4 от състава на Япония, който зае първата позиция. След това 1/8-финалът срещу Швейцария бе спечелен с 5:1, а на 1/4-финала последва победа с 2:1 над Нидерландия след продължения, за да дойде и днешният успех.

В неделя Испания ще срещне в Сидни победителя от утрешния 1/2-финал между съорганизатора на турнира Австралия и европейския шампион от м.г. Англия.