Как влияят жълтите и червените картони върху мачовете

Отборът домакин има предимство почти при всякаква ситуация на терена

08 Окт. 2022

Футболните рефери имат един инструмент за влияние върху изхода на мачовете - картоните. От изследвания, правени още в средата на 90-те години на ХХ век, е известно, че играта в намален състав влияе негативно на увереността на футболистите и на сплотеността на отбора. А противникът често започва да играе по-добре, използвайки численото си преимущество.

Сега четирима каталунски изследователи начело с Лоренс Бадиела задълбават повече в проблематиката и разглеждат в детайли влиянието на жълтите и червените картони върху резултата. Изследването им, публикувано в Annals of Operations Research, стъпва върху данните от 1826 двубоя в Топ 5 първенствата в Европа през сезон 2017/18. За основна променлива е избран броят голове, а факторите, влияещи върху него, са:

1. Гостува или домакинства отборът и в коя лига играе (Испания, Англия, Германия, Италия или Франция);

2. Силата на тима и шансовете му за победа преди мача (тук учените се облягат на усреднен коефициент на най-големите букмейкърски къщи);

3. Разликата между реализираните и допуснатите голове в мача;

4. Броят на жълтите и червените картони (случаите, когато от отбор е изгонен повече от един играч не са в анализа, защото са много редки и това ги прави по-скоро изключение);

5. В коя минута на мача е показан червеният картон.

За да оцени динамиката на изменение на тези показатели, екипът е разделил мачовете на 20 времеви диапазона - 18 по 5 минути (18х5=90) и два допълнителни, съответстващи на добавените минути за първото и второто полувреме.

Обобщени резултати

През 2017/18 в мачовете от Топ 5 първенствата е имало средно по 0.18 изгонвания от игра. 51.5% са директни червени картони, а 48.5% - втори жълти. Средно изгонването е ставало в 67-ата мин. (ако е било втори жълт картон - в 60-ата, а при директен червен - в 74-тата).

Средно 3.84 играчи на мач са видели жълт картон, като 20% от тях са били сменяни от треньорите си преди края, а 2.3% са получавали и втори картон и са били изгонени от съдиите.

Традицията домакините да са по-резултатни се запазва. На свой терен отборите са вкарвали по 1.63 гола през първото полувреме и 1.84 през второто, докато гостите - съответно 1.27 и 1.44. Вероятността за реализиране на попадение нараства с около 2% на всеки изиграни 5 минути.

При картоните - гостите са ги получавали по-често. При това разликата е драстична през първите полувремена. В I част домакините са получавали 1.8 картона срещу 2.2 за гостите, а във втората почти няма разлика - 2.7 срещу 2.8.

Възможно е това да се дължи на факта, че гостуващият тим се чувства некомфортно пред чужди трибуни и нервничи повече, от което следват повече грешки и фаулове. И понеже в началото играчите все още се нагаждат към условията, правят по-груби нарушения. След почивката вече са привикнали, а и треньорът им е дал указания в съблекалнята.

При червените картони на практика няма разлика между домакини и гости - 0.15 срещу 0.1 изгонвания през I полувреме и 0.38 срещу 0.25 през второто (повечето изгонвания са за домакините).

Влиянието на картоните

Като цяло броят на жълтите картони влияе слабо на резултата, за разлика от червените. И все пак, ако отборът води и много негови играчи висят с предупреждения, това влияе отрицателно на броя на очакваните голове. А ако двата тима имат поравно предупреждения, но единият води с 1-2 гола, резултатността до края пада на 10%.

Но червените картони влияят категорично. Както бе подчертано, изгонването става средно около 67-ата мин. Когато това е футболист от гостите, тенденцията отборът домакин да увеличи резултатността си скача рязко - средно с 49,4% (от 0,081 до 0,121 гола), а на гостите пада с още повече - с 63,3% (от 0,060 до 0,022 гола).

При изгонване на играч от домакините везните се наклоняват обратно: резултатността на домакините намалява с 61% (от 0,081 до 0,031 гола), а на гостите скача дори с повече - с 81,7% (от 0,060 до 0,109). Тук има един специфичен момент - останал с човек по-малко, домакинстващият тим по-бързо се приспособява и започва да играе като равен с противника.

Изводът на екипа е: Ако изгонят играч на гостите, домакините имат повече изгодни положения и пред тях има по-малко рискове, докато в обратния случай - гостите трябва да опитат да вкарат възможно най-бързо след червения картон, иначе съперникът ще се адаптира и ще стане много по-трудно.

И още едно важно условие - при каква ситуация става изгонването. Това може да е фаул в центъра, който не застрашава вратата, но може и да следва опасен наказателен удар, или дори дузпа, което прави наказанието на отбора двойно, а вероятността за гол веднага скача рязко.

Затова и футболистите трябва да са наясно кога си струва да правят тежко нарушение. Когато играч излиза очи в очи с вратаря, вероятността да вкара е цели 40%. Ако той бъде повален около наказателното поле, шансът да се реализира наказателният удар е 10-20% (зависи от точната позиция). Да бъде спънат за дузпа обаче не си струва, защото от 11 метра вероятността за гол е почти 80%, а в същото време отборът ще остане и с човек по-малко.