Отдавна е ясна причината световното първенство по футбол в Катар да се проведе в късната есен - високите температури там през лятото. Средната през най-горещите месеци е около 40 градуса по Целзий, а може да достигне и до 50.
Разбираемо е, че при такива условия е изключително трудно да се играе. И все пак в началото в Катар са мислили върху вариант Мондиал 2022 да се състои през лятото, за да не се нарушава футболният календар на всички страни по света.
Дори се е стигнало до
разработване на система с изкуствени облаци,
като стойността на всеки от тях била $500 000.
Още през март 2011 г., три месеца след успеха на кандидатурата на Катар, учени от тамошния Научно-технически парк обещали да работят върху създаването на такива облаци, които да хвърлят сянка върху стадионите и тренировъчните бази.
Завеждащият инженерния факултет на Катарския университет Сауд Абдул Гани обяснил, че тези облаци трябвало да бъдат създадени от лека въглеродна структура, която да носи във въздуха гигантски платнен чувал, пълен с хелий. Управлението на облаците трябвало да става дистанционно - с помощта на четири двигателя на слънчева енергия.
В Катар искали още всички стадиони да бъдат оборудвани с ултрамодерни климатични системи, които допълнително да спомогнат турнирът да се проведе през лятото. Тогавашният президент на ФИФА Сеп Блатер също бил на мнение, че първенството ще е през лятото.
"Всяко изменение на времето на провеждане на световното първенство трябва да бъде инициирано от футболната асоциация на Катар и представено пред ФИФА. Сега няма никакви конкретни планове за промяна на календара", коментира по онова време швейцарецът.
В крайна сметка идеята за изкуствените облаци не се осъществява, тъй като проектът излизал твърде скъпо, а и бил доста сложен. Но катарските учени все пак измислят
специална система за охлаждане на вътрешността на стадионите.
ФИФА дори я определя като един от основните успехи на бъдещия турнир. За пръв път тя е изпитана през 2017 г. на стадион "Халифа" в Доха.
През ноември в Катар температурите са около 30 градуса, а тази система фиксира температури от 18 до 24 градуса по трибуните и на терена. Домакините дори планират вече да провеждат всякакви турнири и концерти целогодишно благодарение на новата система.
Ключова роля за проектирането и изработването на тази охладителна система отново изиграват учените от Катарския университет и по-специално споменатият Сауд Абдул Гани. Той обяснява, че преди е писал трудове на тази тема.
"Моята докторска дисертация беше посветена на регулирането на въздуха чрез машина и ние използвахме тази теория за нашите стадиони. Осъществихме идеята, но в доста по-голям мащаб, разбира се", казва той.
Сега неговата система е налична на седем от осемте стадиона, на които ще се играят мачове от Мондиал 2022. Изключение прави "Стадион 974", където ще работи напълно естествена вентилация.
Подобно на изкуствените облаци, по тази иновативна система за охлаждане се работи още от 2011 г. Тогава Катар показва проект за соларни панели, които произвеждат електроенергия и охлаждат водата до 6 градуса.
Прохладният въздух трябва да навлиза на стадиона през седалките, направени от специален материал. Покривите на стадионите са планирани да бъдат под наклон, за да може
на по-голямата част от игрищата и трибуните да пада сянка.
През 2013 г. става ясно, че охлаждащата система ще бъде обезпечена от 9 слънчеви електроцентрали - една основна и останалите за всеки от стадионите.
За да не прониква горещ въздух в чашата на стадиона, дори създали 3D-модели, които направлявали въздушните течения с помощта на дим и лазерни лъчи. Това помогнало да се определят размерите на горните отвори на стадионите и да се оформят така, че да възпрепятстват навлизането на горещия въздух.
В цялата разработка било обърнато внимание на всеки детайл, дори и на цвета. Наложило се дори първоначалният тъмен цвят на стадион "Ал Байт" да бъде променен на светъл и това помогнало на температурата вътре да падне с 5 градуса.
ЩО ЗА СИСТЕМА
Ето и някои от особеностите на иновативната система за охлаждане, измислена от домакините на Мондиал 2022:
- С помощта на слънчевата енергия въздухът се охлажда чрез специални решетки на трибуните и мощни струи.
- Системата използва технологии за топлоизолация и точково охлаждане, които заедно помагат за намаляване на щетите върху околната среда.
- Периметърът на действие на системата обхваща голямо пространство - като се започне от терена и се стигне на височина от 2 метра над най-горните седалки на трибуните.
Сауд Абдул Гани обяснява принципа на точковото охлаждане така:
"Това означава, че ние охлаждаме само тези места, които са необходими - като игрището и трибуните. Всеки стадион като форма представлява бариера със студен балон вътре. Нашите технологии за циркулация на въздуха го охлаждат, филтрират и го насочват към футболистите и феновете. Всеки стадион се охлажда до комфортна температура от 20 градуса. Тази технология има огромен потенциал за трансформации на открити пространства. Ние въведохме аналогични системи в местни ферми и разработихме ефективни методи за добиване на селскостопанска продукция в горещите летни месеци. Когато виждам, че измислената от нас технология обезпечава безопасността на хранителната индустрия в Катар, това ми дава повод да се чувствам горд."
По думите на Гани тази охладителна система е с 40% по-екологична от всички останали. Стадионите се охлаждат само два часа преди мача, което помага за пестене на електроенергията. Също така хладният въздух се пречиства - той се филтрира два пъти, преди да попадне в чашата на стадиона.
Сега Саул Абдул Гани мечтае, че катарската технология ще се използва по целия свят. "Това е потенциален повратен момент за страните с горещ климат", твърди ученият.