Кубински боксьор стана първият български 1/4-финалист на световното

Хавиер Ибанес обаче получи аркада и има само денонощие да се възстанови преди двубоя за медалите

01 Ноем. 2021Обновена
БФБокс

Хавиер Ибанес стана първият български национал, който се класира за 1/4-финалите на световното първенство по бокс в Белград. Кубинецът, който има наш паспорт, постигна третата си победа в кат. 57 кг и е само на един успех от медалите.

25-годишният Ибанес - световен и олимпийски шампион за юноши от 2014 г., надигра убедително на осминафиналите колумбиеца Йилмар Гонсалес Ландасури, но получи аркада над дясното око. Това стана още в началото на втория рунд, когато двамата боксьори си удариха главите. Заради рукналата кръв от главата на Ибанес дежурният лекар край ринга прекрати срещата.

И тъй като кубинецът с български паспорт бе спечелил първия рунд с 4:1 съдийски гласа, арбитрите присъдиха победата в негова полза (тази развръзка е по новите правила - при старите, боксьорът получил лекарска забрана губеше двубоя, заради невъзможност да го довърши).

След срещата от българския щаб заявиха, че аркадата на Ибанес не е дълбока, но все пак не е сигурно, че ще успеят да я затворят до следващия му двубой, който е решаващ за влизане в зоната на медалите. Той е утре, срещу французина Самюел Кистюри, който надигра с пълно съдийско единодушие (570 гласа) родения в Нигерия и живеещ в Шотландия Абдул-Фауаз Абороуд от отбора на бежанците. Победа на Ибанес над Кистюри ще си осигуи минимум бронзов медал от първенството.

За първи път в 75-годишната история на международната асоциация по аматьорски бокс (AIBA) на световно първенство има награден фонд. Той е общо $2.6 млн., като шампионите ще получат по $100 000, финалистите - $50 000, а двамата бронзови медалисти - по $25 000.

Тази вечер на ринга в "Щарк Арена" се качи и още един боксов национал. 20-годишният дебютант от Благоевград Кристиян Николов (кат. 80 кг) загуби с 0:5 от руснака със сръбски паспорт Владимир Мирончиков в третия си мач (1/8-финала) и отпадна от световното първенство.