Купа, премия и визита при премиера за шампиона на "Перник 2021"

Международен майстор Мартин Петров спечели шахматния турнир в Двореца на културата

08 Март 2021
Красимир Кънов
Шампионът Мартин Петров е вдигнал купата в компанията на подгласниците си Кирил Георгиев (вдясно от него) и Сашо Николов (вляво от него), както и на главните организатори Любомир Бонев, Стоян Мирчев, Станислав Владимиров и Васил Антонов (от ляво на дясно).

Шампионът на България Мартин Петров спечели открития шахматен турнир "Перник 2021". 21-годишният международен майстор събра 6,5 т. от 7 възможни и зае еднолично първото място в крайното класиране.

В решаваща партия от финалния VII кръг състезателят на "Чес Бомб" (Пловдив) извоюва победа с черните фигури срещу опитния международен майстор Сашо Николов (62 г.). Ветеранът от "Марица-Изток" (Раднево) зае трета позиция с 5,5 т. и най-добри допълнителни показатели сред общо шестима участници с еднакъв актив.

Като вицешампион пък завърши легендата на българския шахмат Кирил Георгиев, сега състезаващ се за Северна Македония. 55-годишният гросмайстор приключи с 6 т., след като допусна поражение с черните в V кръг срещу Георги Филев (ЦСКА), класирал се четвърти с 5,5 т.

Със същия актив се отличи и младата надежда на българския шахмат Нургюл Салимова (17 г.), която се нареди шеста в общото класиране и заслужи купата при жените. Пред нея финишира гросмайстор Радослав Димитров. В турнира взеха участие общо 121 шахматисти (включително 17 представителки на нежния пол) от пет различни национални федерации - България, Северна Македония, Кипър, Русия и Франция.

Освен купата на победител Мартин Петров заслужи шампионския чек за 800 лв. от осигурения общ награден фонд от 3500 лв. Също така призьорите получиха обещание за визита при премиера Бойко Борисов, дадено им от специалния гост на надпреварата в Двореца на културата - министъра на финансите Кирил Ананиев.

Сред организаторите на събитието бяха кметът на Община Перник Станислав Владимиров и депутатите от БСП Васил Антонов, Любомир Бонев и Стоян Мирчев.