"Лийдс" понесе невиждан от 34 г. резил за Купата на Англия

Четвъртодивизионният "Кроули Таун" стигна до 1/16-финалите в най-стария футболен турнир

10 Яну. 2021Обновена
CrawleyTownFC.com

Наситеният с пребогата драматична история турнир за Купата на Англия по футбол стана арена на нов исторически момент. Както обикновено - славен за единия и срамен за другия отбор.

В III кръг подвизаващият се в Лига 2 (четвъртото професионално ниво на Острова) "Кроули Таун" унизи намиращия се в средата на таблицата на Премиър лийг "Лийдс" с 3:0 и се класира за 1/16-финалите. На своя ст. "Пийпълс Пеншън" в Западен Съсекс "червените" шокираха елитния си съперник в рамките на 20 минути след почивката, когато отбелязаха и трите безответни попадения.

Резултата откри Ник Царула в 50-ата, Ашли Нейдсън удвои в 53-тата, а Джордан Тъниклиф оформи резила на гостите в 70-ата.

A historic @crawleytown performance saw them claim victory against top-flight Leeds United!

Fourth round bound after their 3-0 win. pic.twitter.com/hDwYpOV8g3

— Emirates FA Cup (@EmiratesFACup) January 10, 2021

Загубата на тим от най-горното ниво в Англия с такава разлика срещу четвъртодивизионен тим не е прецедент в 140-годишната история на най-стария футболен турнир, но се случва едва за втори път, откакто това ниво е присъединено към професионалната система през 1958 г. Единственият такъв случай досега датира от януари 1987 г., когато елитният "Оксфорд Юнайтед" губи с 0:3 от "Олдършот".

Към днешна дата "Лийдс" и "Кроули Таун" са разделени от 62 места в йерархията на родината на футбола. Елитният състав е на 12-а позиция във Висшата лига, а четвъртодизивионният - на 6-а в Лига 2.

2 - Since the Football League's fourth tier was added in 1958, Leeds' 3-0 loss at Crawley is only the second time a top-flight side has lost by 3+ goals to fourth tier opposition in the FA Cup, and first since Oxford United lost 3-0 to Aldershot in January 1987. Unbelievable. pic.twitter.com/4XEDBsGRQU

— OptaJoe (@OptaJoe) January 10, 2021

"Тази сутрин отидохме на църква и запалихме няколко свещи. Не, шегувам се - коментира с усмивка мениджърът на "червените" Джон Йемс. - Знаехме, че трябва да ги затрудним колкото е възможно повече. Да не се оставяме да гоним топката, да не ги оставяме да си играят играта. Направихме го. Атакувахме ги и останалото е история."

"Кроули Таун" ще научи своя съперник в IV кръг за ФА Къп в понеделник, когато ще се тегли жребият за следващите две фази - 1/16-финалите и 1/8-финалите.