Люис Хамилтън постигна 89-и полпозишън в кариерата си

11 Юли 2020
Туитър

Шесткратният шампион във Формула 1 Люис Хамилтън спечели квалификацията и утре ще стартира от първа позиция във второто за 2020 г. състезание - за Гран при на Щирия на австрийската писта "Ред Бул Ринг".

Асът на "Мерцедес" се ориентира най-добре под проливния дъжд и записа най-добри времена и в трите части на квалификацията, като най-доброто му постижение бе 1:19.273 мин. за обиколка. Това е 89-и полпозишън в кариерата на британеца, с което той увеличи още преднината си в тази класация пред легендата Михаел Шумахер, който е втори с 68 (трети с 65 е Аертон Сена, а Себастиан Фетел има    57).

Lewis Hamilton's 89th career pole was masterly #AustrianGP 🇦🇹 #F1 pic.twitter.com/nQGItrYXX5

— Formula 1 (@F1) July 11, 2020

Самата квалификация бе под заплаха да не се проведе заради наводненото трасе, а свободната тренировка преди нея бе отменена. Все пак стюардите решиха да бъде проведена битката за стартова позиция, макар и началото й да бе отложено с близо 40 минути.

До последно въпросът бе дали Макс Верстапен ("Ред Бул") ще успее да надделее над Хамилтън, тъй като двамата си сменяха често водачеството в сесията. Във финалната част на сесията обаче пилотът на "Мерцедес" бе много по-бърз, а пък в последната си обиколка холандецът се завъртя на мократа писта и трябваше да се задоволи с второ време, и то с 1.216 сек. по-слабо.

Трети (за първи път в своята кариера толкова напред) се нареди испанецът Карлос Сайнц ("Макларън"), изостанал с 1.398 сек., а до него на втора стартова линия ще е победителят от първото състезание за сезона - Валтери Ботас ("Мерцедес", +1.428 сек.).

Топ 10 в квалификацията допълниха Естебан Окон ("Рено"), Ландо Норис ("Макларън"), Александър Албън ("Ред Бул"), Пиер Гасли ("Алфа Таури"), Даниел Рикиардо ("Рено") и Себастиан Фетел ("Ферари"). Другият пилот на "Ферари" - Шарл Льоклер, даде 11-о време и не успя да се класира за третата част от квалификациите.

What a qualifying that was! Absolute class from @LewisHamilton 💪#AustrianGP 🇦🇹 #F1 pic.twitter.com/g2D5y9XlWJ

"Какъв странен ден. През повечето време не виждаш къде караш... Но аз обичам такива дни. Подготвени сме за всякакви условия - дори и ако в неделя е слънчево", заяви Хамилтън, който заема 4-о място в класирането след 4-ата си позиция за Гран при на Австрия миналата неделя на "Ред Бул Ринг".

Състезанието №2 в юбилейния 70-и сезон на Формула 1 е утре от 16:10 българско време и ще се предава по телевизия "Диема спорт".