Манчини, Киеза, Донарума и рекордите на "скуадра адзура"

02 Юли 2021
Туитър
Федерико Киеза ликува след първия си гол за Италия на европейски финали и едва втори със синята фланелка.

Федерико Киеза се появи на терена едва в 84-тата минута на 1/8-финалния мач от Евро 2020 срещу Австрия на ст. "Уембли". И му трябваше съвсем малко време, за да спаси Италия, като се разписа изключително красиво в 5-ата минута на първото продължение. Този гол даде импулса и "скуадра адзура" елиминира австрийците с 2:1, за да се класира на 1/4-финал срещу лидера в световната ранглиста по футбол - Белгия.

Първият гол на европейско първенство за 23-годишния нападател на "Ювентус" влезе в историята като уникално постижение. И 50% от това постижение се дължат на бащата на Федерико - Енрико Киеза. Двамата са първите баща и син, разписали се на европейски футболни финали.

50-годишният сега Енрико също има само един гол за Италия на европейско. През 1996 г. в груповата фаза срещу Чехия той изравни за 1:1 в 18-ата мин., а впоследствие "скуадрата" загуби с 1:2 от бъдещия финалист. И още един интересен факт - и двата мача бяха в Англия: сегашният в Лондон, а онзи, отпреди 15 години - на "Анфийлд" в Ливърпул.

Разделят ги 9144 дни

Когато наскоро питаха Федерико кое качество на баща си е искал да притежава, той отговаря: "Да бележа и с двата крака. Татко имаше феноменална координация". И как вкара той на Австрия? Първо спря топката с глава, после я обработи с десния крак и я заби в мрежата с топовен шут с левия.

Chiesa Goal vs Austria 🔥🔥 pic.twitter.com/Hg7hKckOar

— SoccerLocker YT Channel (@SoccerLockerYT) June 27, 2021

Федерико почти през цялата си юношеска кариера е работил допълнително и за това си има обяснение: тогава той силно е изоставал от връстниците си. "Тялото ми не беше готово за игра, 2-3 години не попадах в състава на "Фиорентина". Казвах си, че ще ме пуснат следващата седмица, но това не ставаше. И тъй като не играех, мои мачове станаха тренировките. Там се раздавах най-много от всички и точно това ме направи футболист. И сега мисля само за тренировки, режими, диети", разказва Киеза-младши.

Всъщност Енрико никога не е притискал сина си да става футболист. Даже обратното - записал го в международно училище във Флоренция, където всички занятия са на английски. "Обичам науката. Ако не бях станал футболист, щях да съм физик. Изучаването на вселената ми е натрапчива идея", казва синът.

Но съдбата е пожелала да върви по стъпките на баща си. През март 2021 г. Енрико и Федерико станаха единствените италиански баща и син, отбелязали голове в Серия А. Освен тях това са правили Патрик и Джъстин Клуйверт. Но пък след 27 юни на европейската сцена баща и син Киеза са единствени.

А мачът срещу Австрия донесе

още няколко рекорда за Италия

Единият е световен - водената от Робето Манчини "скуадра адзура" подобри постижението за най-много минути без допуснат гол. Когато австриецът Калайджич вкара в 114-ата мин. от 1/8-финала, бяха изминали точно 1168 минути, откакто за последно топката бе в италианската врата (това стана на 14 октомври 2020 г. срещу Нидерландия в Бергамо, в мач от Лигата на нациите (1:1), когато Ван де Беек реализира в 25-ата мин.).

Освен това Италия вече е в серия от 12 победи и 31 мача без загуба, нови два рекорда за футбола в страната. Старият за мачове без загуба беше 30 - на легендарния тим на треньора Виторио Поцо, който стана два пъти световен шампион (1934 и 1938 г.). По-дълга серия без загуба - по 35 двубоя, имат само Бразилия (1993-1996 г.) и Испания (2007-2009), а Аржентина е точно с 31 (1991-1993).

Да се върнем на "сухата" серия. Предишният рекорд бе с 47-годишна давност - от септември 1972 до юни 1974 г. Дино Дзоф не бе допускал гол 1143 минути поред. Колкото и да е странно, поредицата бе прекъсната от скромния тим на Хаити на световното в Германия. Хаитяните попадат на първенството по сензационен начин и там вкарват само два гола (и двата на Еманюел Санон), но единият от тях разваля рекорда на Дзоф.

И все пак легендарният Дино остава еднолично начело в италианската класация, защото е бил на вратата на "скуадра адзура" във всичките 1143 минути.

Докато сегашното постижение на Италия се поделя на 4, макар и неравни, части. Джанлуиджи Донарума опази врата "суха" 987 минути, Салваторе Сиригу - 91, Алесио Крано - 63, и Алекс Мерет - 27. С това Донарума излезе втори, изпреварвайки Валтер Дзенга, който има серия от 936.