Маратонец стана Атлет №1 в света

06 Дек. 2018
Ибаргуен и Кипчоге позират с наградите си заедно с президента на IAAF Себастиан Коу (вляво) и принца на Монако - Албер II.

Световният рекордьор в маратона Елиуд Кипчоге (Кен) и състезателката в тройния скок Катерин Ибаргуен бяха обявени за най-добрите атлети в света за 2018 г. Двамата получиха наградата си на церемония на международната асоциация (IAAF) в Монако.

34-годишният кениец постави световен рекорд през септември на маратона в Берлин, като финишира за 2:01,39 ч. и свали 1,18 сек. от предишното постижение - на сънародника си Денис Кимето от 2014 г. През август Кипчоге спечели и Лондонския маратон.

Ибаргуен, също на 34, спечели медали в тройния скок и скока на дължина от игрите на Централна Америка и Карибите, за Континенталната купа, както и във финалите на Диамантената лига. Олимпийската шампионка завърши сезона без загуба в тройния скок, като спечели и 8-те си състезания. Неин е и най-добрият резултат за годината - 14,96 м.

19-годишният състезател в овчарския скок Арманд Дуплантис (Шв) бе избран за изгряваща звезда при мъжете, а при жените тази награда взе бегачката 400 м Синди Маклафлин (САЩ).

В Монако IAAF избра Будапеща за домакин на световното първенство по лека атлетика през 2023 г. За шампионата ще бъде изграден нов стадион за 40 000 души, чийто капацитет ще бъде намален на 15 000 след това.