Българският мъжки баскетбол върви в положителна посока в последните две години и това личи по резултатите на националния отбор.
Точно преди една година селекцията на треньора Росен Барчовски се класира, макар и през иглени уши, за европейското първенство след инфарктна победа с 66:65 над Латвия като гост. И наесен ще е сред най-добрите тимове на континента за първи път от 2011 г.
Сега е на път да продължи напред и в квалификациите за световния шампионат догодина, след като изпълни програмата минимум (по Барчовски) в мачовете с отбора на Чехия - участник на последните олимпийски игри в Токио 2020 и завършил в Топ 6 на последното световно първенство (2019 г.).
До тези два двубоя и нашите, и чехите загубиха по два пъти от откроилите се като фаворит в гр.F състави на Литва и Босна и Херцеговина. И се очерта битка между тях за третото място в групата, което също дава право на продължаване напред.
По ирония на жребия двубоите бяха през три дни. И в двата мача Барчовски не можеше да ползва голямата звезда Александър Везенков, който имаше ангажименти с клубния си отбор "Олимпиакос". Нямаше го и Йордан Минчев. Затова пък пристигна американският гард с български паспорт Дий Бост ("Галатасарай").
И точно Бост бе човекът, който поведе тима за победата със 79:70 в Ботевград на 24 февруари, като стана топреализатор с 24 точки. Той бе и баскетболистът, пропуснал да донесе втори успех над чехите, който можеше окончателно да класира България в следващата фаза на квалификациите.
Ответният двубой в Пардубице започна лошо за българите, които останаха без капитана Чавдар Костов, контузил коляното си още след няколко минути игра. Тимът ни изостана с двуцифрен пасив още в началото - 3:13, но навакса с отлична игра на Александър Янев и Бост, дори в поведе във втората четвърт с 6 точки, водеше и преди началото на последната част - 58:56.
Чехите обаче направиха обрат и 4 минути преди края водеха с 11, което ги устройваше напълно, защото щяха да заличат пасива (9 точки) от мача в Ботевград. Но с великолепна отборна игра българите намалиха до 77:80, а 45 секунди преди сирената изравниха с тройка на Дий Бост. Чехите сгрешиха в ответната атака и това даде шанс на нашите да затворят мача в своя полза. И тук дойде грешката на американския гард, който пропусна да реализира с поднасяне на топката към коша.
При оставащи 24 секунди чехите се организираха добре и изведоха на чиста позиция Мартин Петерка, който вкара от зоната за три точки - 83:80. В последната секунда Александър Янев опита да върне тройката от трудна позиция, но не успя и така Чехия спечели мача.
"Това беше програма минимум - да загубим с под 9 точки, програма максимум беше да победим - обобщи Росен Барчовски. - В края Дий Бост беше в еуфория от изравняващата тройка и затова изпусна. Накрая бяхме в печеливша ситуация, но се случи лошото - да не вкараме, след което да допуснем да ни вкарат. Не съм доволен, че изпуснахме шанс да се класираме директно, но все пак останахме с предимство пред Чехия. Съжаляваме всички, аз – сигурно най-много. Характерът ни е много важен и той ще стои в този отбор. За мен е важно младите момчета да се развият и да станат по-добри. Като се появят и Данчо Минчев, и Сашо Везенков, ще станем много силен отбор."
Наистина пропуснат бе шансът за директно продължаване напред в квалификациите, но българският е в по-добра позиция от чехите преди оставащите по два мача в гр. F. В момента нашите са на трето място с баланс 1 победа и 3 загуби, колкото има и Чехия. Но шестте точки в повече от мачовете между двата състава държат България на третото място.
Последните двубои в групата са в началото на юли. Тогава България приема Литва в Ботевград (1-ви) и гостува на Босна и Херцеговина (4-и), а Чехия - обратното: първо приема босненците, после гостува на литовците. Ако и тези срещи се развият според логиката и фаворитите ги спечелят, тогава България ще продължи в следващата фаза.
А в следващата фаза въобще няма да е лесно. Там трите отбора от гр.F ще играят с трите класирали се от гр.Е, където олимпийският вицешампион Франция вече се класира напред (4-0), а за другите две места фаворити са Черна гора и Унгария (по 2-2), докато Португалия (0-4) има само теоретични шансове.
За световното първенство ще се класират първите три от шестте участващи отбори в групата от втората фаза.