На започващото утре европейско първенство не само 24-те най-добри отбора на континента ще изиграят общо 51 мача, но и футболистите ще имат възможност да поставят индивидуални постижения. Интересното е, че Кристиано Роналдо е футболистът, който може да подобри най-много рекорди.
На 36-годишния португалец е необходим само един мач на Евро 2020, за да стане футболиста, играл на най-много европейски шампионати. Това ще е петият турнир за Роналдо. До момента той и още 16 футболисти имат по 4 континентални първенства в актива си.
Единствено Златан Ибрахимович имаше шанс също да запише пети турнир, но контузията, получена през май, му попречи. Пет пъти в националния отбор на страната си по време на еврошампионат е бил вече Икер Касияс, но той не записа нито един мач на Евро 2016.
Ако приемем, че Роналдо ще играе още в първия двубой на Португалия - срещу Унгария, то още на 15 юни може да подобри личния си рекорд по най-много двубои на европейски първенства. До момента суперзвездата има 21.
Той обаче няма да може чисто математически по време на Евро 2020 да влезе в историята като футболиста с най-много мачове за националния си отбор за всички времена. Засега Роналдо има 175 мача за Португалия (рекорд за страната). Дори и тимът му да стигне до втори пореден финал, т.е. да изиграе 7 двубоя, Роналдо няма как да достигне още сега до рекорда на египтянина Ахмед Хасан (184 мача). Но има всички изгледи да го изравни и дори да го задмине до края на годината.
За сметка на това Роналдо има друга, съвсем реална цел - той може да оглави еднолично класацията за най-много голове на европейски първенства. До момента той и Мишел Платини имат по 9 попадения. Като плюс за португалеца е фактът, че е успявал да отбележи на всеки от четирите шампионата, в които е участвал до момента, т.е. очаква се да го стори отново.
Тук има възможност да се намеси и Антоан Гризман, който има 6 гола до момента на еврошампионати с екипа на Франция. Но за целта трябва да вкара три пъти, за да се изравни със сънародника си Платини и Роналдо, и четири - за да ги задмине.
И четвърти рекорд може да запише на сметката си Роналдо - като футболиста с най-много победи на европейски шампионати. За момента той има 11, с колкото са още испанците Андрес Иниеста и Сеск Фабрегас, но в случая е зависим от отбора си. И тази цел обаче е съвсем постижима.
Двама души пък имат възможност да запишат имената си в други категории - като най-млад футболист, играл на европейско първенство, и най-млад голмайстор. В момента двата рекорда се държат съответно от нидерландеца Джетро Вилемс (18 години и 71 дни) и швейцареца Йохан Фонлантен, вкарал гол при 1:3 срещу Франция на Евро 2004 на 18 г. и 141 дни.
В списъците за първенството фигурират двама 17-годишни играчи - полякът Кацпер Козловски ("Погон") и англичанинът Джуд Белингам ("Борусия", Дортмунд). Предимството е на страната на Козловски, който е със 109 дни по-млад от британеца.
Със сигурност обаче рекордът за най-възрастен играч на европейски финали ще остане непокътнат. Той се държи от унгарския вратар Габор Кирай (40 г., 86 дни), поставен на Евро 2016. А най-възрастният в съставите на Евро 2020 е нидерландският вратар Мартен Стекеленбург (38 г. и 281 дни - към днешна дата).
Българското присъствие на шампионата
Макар и скромно, българско участие на Евро 2020 все пак ще има. Най-добрият български рефер Георги Кабаков и един от асистентите му - Мартин Маргаритов, бяха включени като поддържащ екип в списъците на съдиите за шампионата. Кабаков ще бъде четвърти рефер - край тъчлинията, като ще отговаря най-вече за смените и спазването на дисциплината на резервните скамейки на мачовете, за които получи наряд. Маргаритов пък ще е резервен асистент-съдия.
Включването на двамата се приема като бонус, тъй като Кабаков, Маргаритов и другият тъчрефер от този екип - Диян Вълков, са в съдийските листи на турнирите по футбол за мъже и жени по време на олимпийските игри в Токио. Специално Георги Кабаков получи честта да попадне в листата на ръководещите рефери.
По всяка вероятност Кабаков и Маргаритов ще бъдат в поддържащия екип на Евро 2020 за груповата фаза и най-много за 1/8-финалите, тъй като те трябва да пристигнат в Япония около две седмици преди началото на игрите (23 юли), за да преминат задължителен карантинен период.