Наш ветеран се размина на 2 см с квота за световното първенство

Момчил Караилиев победи на троен скок в Гърция, още един български атлет спечели злато в Кавала

19 Юли 2019
Момчил Караилиев
SPORTAL.BG

Момчил Караилиев спечели състезанието на троен скок от атлетическия турнир "Давицоглея" в Кавала (Гър). 37-годишният ветеран от Сливен постигна 16,93 м в най-добрия си опит и постави рекорд на турнира, подобрявайки с над половин метър личното си постижение за 2019 г. (16,34 см). Но остана само на 2 см от норматива за участие на световното първенство по лека атлетика в Доха (Кат) през септември.

Второ и трето място заеха представители на домакините - Павлос Бовцис заслужи сребро с личен рекорд от 16,55 м, а Димитрис Монополис взе бронз с 15,77 м. В надпреварата на троен скок участваха общо осем състезатели.

Още един български атлет спечели златен медал на турнира в Кавала. Състезателят на "Бургас 98" Атанас Петров триумфира в овчарския скок с резултат 5,00 м. Негови подгласници стана гърците Агелос Андреоглу с 4,70 и Стефанос Цолакидис с 4,60. В тази дисциплина се конкурираха общо десет скачачи.

Същевременно трима от българските таланти започнаха по впечатляващ начин участието си на европейското първенство за юноши и девойки в Бурос (Шв). Изгряващата звезда в тройния скок Александра Начева се класира за финала с първия си опит. Възпитаничката на Стойко Цонов се приземи на 13,76 м при насрещен вятър със скорост 1,1 м/сек и надмина с 66 см квалификационната норма. Финалът е в събота.

Валентин Андреев пък се класира за финала в хвърлянето на чук с нов национален рекорд за тази възрастова група - 75,43 м. Досегашното върхово постижение за страната ни също беше на 17-годишния възпитаник на Андриан Андреев - 74,26 м, с което той стана балкански шампион в началото на месеца. Битката за медалите е тази вечер.

А Кристиян Патъров ще бяга в 1/2-финалите на 110 м с преп., след като финишира четвърти в пресявката си и продължи напред по време, спирайки хронометъра на 13,75 сек. Победител в квалификациите стана Енрике Лопес (Исп) с 13,50 сек. Полуфиналите при хърделистите са днес, а финалът е утре.