Играчите от НБА са едни от най-добре платените спортисти в света. Доходите на баскетболистите нарастват при всяко увеличение на тавана на заплатите и в момента рекордното възнаграждение за един сезон е на звездата на "Голдън Стейт Уориърс" Стеф Къри, който ще получи за 2021/22 цели $45.8 млн.
Но както Къри, така и много от звездите, не разчитат само на едната заплата, а развиват собствен страничен бизнес, който им носи дори по-големи приходи. Наскоро сп. "Форбс" разкри кои са баскетболистите с най-големи странични доходи.
1. ЛеБрон Джеймс ("Лос Анджелис Лейкърс", 36 г.)
(заплата на сезон: $41.2 млн.; годишен доход извън терена: $70 млн.
Откъде идват доходите му
• ЛеБрон е най-високоплатеният баскетболист в света. Договорът му с Nike му носи около $32 млн. ежегодно. Компанията не просто пуска кецове с името на 4-кратния шампион в НБА, но и разработва различни спортни продукти в специален център за иновации, наречен на Джеймс. Площта му е 7800 кв.м и е оборудван с 825 вида тестова екипировка, 400 камери за снимане на движение, 97 платформи за изучаване на силата на реакцията на опората, 80 изпитателни прототипа и 4 стаи със специални условия.
• Компанията The SpringHill, която ЛеБрон основа през 2020 г. с приятеля си Маверик Картър, обедини три предходни техни марки: SpringHill Entertainment (за мултимедйни проекти), медиаплатформата Uninterrupted и маркетинговата агенция The Robot Company. Името е взето от жилищния комплекс в Акрън, където е минала част от детството на баскетболиста. Сред проектите на фирмата е участие в производството на филма "Космически забивки: Нови легенди" (Space Jam: A New Legacy, 2021), документални ленти и развлекателни шоупрограми за НВО. Преди седмица The SpringHill Company обяви, че продава миноритарен пакет акции на група инвеститори, сред които RedBird Capital Partners, Fenway Sports Group, Nike и Epic Games. Сделката бе оценена на $725 млн.
• През март Джеймс стана миноритарен собственик във Fenway Sports Group. Още от 2011-а той имаше 2% от футболния "Ливърпул", принадлежащ на Fenway. Сега, заедно с Картър държи 1% от самата компания майка, заради което се раздели с дела си в "Ливърпул". Компанията контролира също така бейзболния "Бостън Ред Сокс" и автомобилния тим от сериите НАСКАР - "Ръш Фенуей Рейсинг".
• Неотдавна Джеймс стана инвеститор в производителя на спортни тренажори Total. През март себестойността на фирмата се оценяваше на $1.6 млрд.
• През 2012 г. баскетболистът вложи $1 млн. в пицариите Blaze Pizza. Мрежата се разрасна и още през 2017-а делът на ЛеБрон в нея се оценяваше на $35 млн.
• ЛеБрон е партньор и представител на различни компании, сред които AT&T, Beats, GMC, PepsiCo, Rimowa и Walmart.
• През лятото образът на баскетболиста се появи в онлайн играта Fortnite, чиято аудитория е около 300 млн. играчи на година по цял свят.
2. Стеф Къри ("Голдън Стейт Уориърс", 33 г.)
(заплата на сезон: $45.8 млн.; годишен доход извън терена: $47 млн.
Откъде идват доходите му
• Сътрудничеството на гарда с Under Armour продължава. Първият контракт на Къри с UA, сключен през 2013 г., му носеше "само" по $4 млн. годишно. Но след като Стеф спечели първата си титла в НБА (2015 г.), продажбите на неговия модел кецове скочиха със 754% и позволиха на компанията да излезе на пазара на големите играчи на баскетболни обувки. По действащия до 2024 г. нов договор UA плаща годишно на Къри $20 млн.
• Стеф е основател на инвестиционния фонд SC30, който ръководи със съученика си от колежа Дейвидсън Брайънт Бар. Фондът вече вложи в отбора по кибер спортове TSM, при производителя на електроника Palm и в канадския стартъп за пътешественици SnapTravel. Като една от главните си инвестиции Къри счита сътрудничеството с организацията Guild Education, която обучава висококвалифициран персонал за големи компании, като Walmart, Disney, Discover, Taco Bell и Chipotle. SC30 вложи средства и в премиум водата за пиене Oxigen.
• Баскетболистът е основател на медийната компания Unanimous Media, която създава шоуто Holey Moley за ABC.
• Друг интерес на Къри е криптовалутата. Знае се, че е превел пари в Etherium и Bored Ape Yacht Club NFT (около $180 000). А наскоро той придоби акции и от криптоборсата FTX.
• Освен всичко Стеф е лице на JPMorgan Chase, Rakuten и Callaway Golf Company.
3. Кевин Дюрант ("Бруклин Нетс", 33 г.)
(заплата на сезон: $40.9 млн.; годишен доход извън терена: $47 млн.
Откъде идват доходите му
• По договор с Nike Дюрант получава $26 млн. годишно
• Фондът му Thirty Five Ventures работи по над 80 направления, включително вложения в онлайн банката Mercury, в популярното сред младите приложение за управление на финансите Acorn, фитнестракъра WHOOP, стартъпа по фентъзи спортове Sleeper и дори в Weedmaps – дистрибутор на продукти от марихуана. Съсобственик в Thirty Five Ventures е агентът и мениджър на баскетболиста - Рич Клейман.
• Дюрант има съвместна медийна платформа с ESPN - Boardroom, която изработва документални филми за спорта и бизнеса. Неотдавна той започна сътрудничество и с Dapper Labs, фирмата - създател на NBA Top Shot, произвеждаща клипчета с най-добрите моменти от мачовете в НБА.
4. Янис Адетокунбо ("Милуоки Бъкс", 26 г.)
(заплата на сезон: $39.3 млн.; годишен доход извън терена: $41 млн.
Откъде идват доходите му
• Гъркът получава от Nike $10 млн. годишно по договор от 2017 г. Неговият модел кецове се нарича Nike Zoom Freak.
• Адетокунбо е официален партньор на производителите на акустични системи - JBL, и на електроника - TCL, на пивоварния концерн Budwiser, на доставчика на стоки по домове и ресторанти Sarantis и и на гръцката енергийна компания Protergia.
• През август придоби малък дял в бейзболния тим на "Милуоки Брюърс"
• Има договор с филмовата компания Disney, която в момента прави филм за живота му. Премиерата е планирана за 2022 г.
5. Ръсел Уестбрук ("Лос Анджелис Лейкърс", 32 г.)
(заплата на сезон: $44.2 млн.; годишен доход извън терена: $30 млн.
Откъде идват доходите му
• Уестбрук продължи отношенията си с Jordan Brand още през 2017 г. - за още 10 сезона, и по него взима по $10 млн. годишно.
• Главният бизнес на баскетболиста е управление на десетки дилърски центрове по продажба и обслужване на автомобилите Chrysler, Dodge, Jeep и Ram, Hyundai и Alfa Romeo-Maserati. Всички те са в околностите на Лос Анджелис.
• Той основа фонда Russell Westbrook Enterprises, който инвестира в местни проекти, свързани със здравето, спорта и образованието.
В класацията са също така Джеймс Хардън ("Бруклин Нетс"), Деймиън Лилард ("Портланд Трейлблейзърс") и Клей Томпсън ("Голдън Стейт Уориърс").
Хардън (32 г.) взима по $44.2 млн. от клуба си и по още $18 млн. от рекламни договори (с "Адидас" - $200 млн. за 13 г.), инвестиционната му компания 3 Endeavors вложи средства в производителя на масажори Therabody, търговската платформа за дрехи Saks Fifth Avenue, в козметичната линия Art of Sport и часовникарската марка Vanguart. Хардън има и акции от футболния "Хюстън Дайнамо".
31-годишният Лилард ($39.3 млн. / $17 млн.) също е лице на "Адидас" ($10 млн. годишно), но и на часовниците Tissot, бирата Modelo и енергийната напитка Gatorade, притежава автосалон на Toyota в Макминвил. Лилард записва и рап албуми под псевдонима Dame D.O.L.L.A.
Томпсън (31 г., $38 млн. / 16 млн.) не е играл от 2.5 г. заради травми, но не се оплаква. Има договор с китайската компания за кецове Anta ($8 млн. годишно); вложи, заедно с други спортисти в линията канабидиоли Just Live CBD; лице е на Hugo Boss, Tissot, здравната организация Kaiser Permanente и веригата ресторанти Shake Shack.