Оцеляването в "Били Джийн Кинг къп" е на още една крачка

Тенис националките надделяха над Норвегия с кански мъки

12 Апр. 2024

България трябва да победи домакина Португалия, за да запази мястото си в Група I на Евро-африканската зона за "Били Джийн Кинг къп" - световното отборно първенство по тенис за жени. До тази проста равносметка се стигна, след като в първия си мач от плейофите за 10-12-о място на турнира в Оейраш избраничките на капитана Магдалена Малеева надделяха със сетни сили над тима на Норвегия с 2-1 победи.

В откриващия за деня сингъл Гергана Топалова осъществи обрат с 3:6, 6:3, 6:2 срещу Емили Сарц-Лунде, след като изоставаше и с пробив в решаващия сет. Това даде възможност на първата ни ракета Виктория Томова да подпечата крайния успех, ако спечели втората среща поединично срещу Улрике Ейкери.

И най-добрата ни тенисистка в момента (№74 в света) имаше чудесен шанс да го направи, след като набързо поведе със сет и пробив срещу 565-ата в ранглистата. Само че Томова два пъти пропусна възможността да затвори двубоя на собствен сервис във втората част, допускайки пробиви при аванс от 5:4 и после от 6:5 гейма, и в крайна сметка загуби с 6:2, 6:7 (4), 3:6 (въпреки че в третия сет почти навакса изоставане от два пробива при 0:4 гейма) след 2:40 ч. битка на корта.

Така се стигна до решаващ мач на двойки, в който Топалова и Лия Каратанчева пречупиха драматично Сарц-Лунде и Карина Сиртвейт със 7:6 (3), 7:5 за час и половина.

За скандинавките това беше втора поредна загуба в плейофите след 1-2 и вчера срещу португалките и през 2025 г. Норвегия ще играе в зонална Група II. Там ще изпадне и загубилият в утрешния директен сблъсък между Португалия и България.