"Оранжевата армия" се наслади на нов триумф на Верстапен

Световният шампион спечели 10-ата си победа за сезона на Гран при на Нидерландия

04 Септ. 2022
Макс Верстапен е вдигнал победоносно ръце за огромна радост на своите сънародници на пистата "Зандвоорт", след като е получил трофея за Гран при на Нидерландия.

Световният шампион във Формула 1 Макс Верстапен продължава отличното си представяне и през настоящия сезон. В състезанието за Гран при на Нидерландия той спечели 10-ата си победа (от общо 15 състезания до момента), за огромно удоволствие на хилядите свои сънародници по трибуните.

"Оранжевата армия" видя доминацията на Верстапен от първата обиколка, както и майсторското му каране в ситуациите, когато бе изгубил лидерската позиция.

Тактика с гуми медиум и едно спиране в бокса даде наглед предимство на пилотите на "Мерцедес" - седемкратният световен шампион Люис Хамилтън и Джордж Ръсел. Но то бе заличено в 48-ата мин., когато бе обявена виртуална кола за сигурност, след като Юки Цунода ("Алфа Таури") спря болида си край пистата. Тогава се наложи ново влизане в бокса, при което Верстапен вече имаше аванс.

В 56-ата обиколка на пистата излезе реална кола за сигурност, след като Валтери Ботас бе принуден да спре на пистата заради повреда. Веднага след подновяването на състезанието Верстапен успя да си върне лидерството от Хамилтън, който в този момент бе останал с медиум гуми и постепенно започна да изостава.

В крайна сметка Хамилтън не успя да се качи на почетната стълбичка. Там след Верстапен се наредиха Джордж Ръсел и Шарл Льоклер ("Ферари").

Запомни се напрежението между съотборниците в "Мерцедес", след като Хамилтън остана много недоволен, че Ръсел го задмина.

"Не беше лесно състезание… Но ние определихме тактиката си при рестартиране наистина добре. Невероятно е да спечелиш отново. Винаги е специално да спечелиш домашното си Гран При. Гордея се, че съм нидерландец", възкликна Верстапен след края. Той триумфира пред родна публика на "Зандвоорт" за втора поредна година.

След днешния си успех настоящият световен шампион води в генералното класиране вече с 310 т. С по 201 т. (т.е. на 109 т. след Верстапен) са Льоклер и Серхио Перес. Следват Джордж Ръсел (188 т.), Карлос Сайнц-младши (175 т.), а Хамилтън е на шеста позиция (158 т.).

При конструкторите начело е "Ред Бул" с 475 т., пред "Ферари" (357), "Мерцедес" (316) и др.