Братя да играят на световно първенство по футбол не е нищо ново. Неведнъж се е случвало да са двама - включително и близнаци, а веднъж са били дори трима. И по естествени причини обикновено те носят фланелката на един и същи отбор.
"Обикновено", защото историята помни и два случая, в които двама братя представят различни държави. По стечение на обстоятелствата и двата пъти те дори се изправят един срещу друг на терена. Става дума за Кевин-Принс и Жером Боатенг, чийто баща е ганаец, но са родени в Берлин и по тази причина първият избира да представя "черните звезди", а вторият - "маншафта".
И двамата са селектирани за мондиалите в Южна Африка `10 и в Бразилия `14, а още по-удивителното е, че и на двата турнира Гана и Германия попадат в една и съща предварителна група. В резултат на това братя Боатенг имат два мача като титуляри един срещу друг на световно първенство - 1:0 за Бундестима през 2010 г. и 2:2 през 2014 г., когато германците впоследствие спечелиха четвъртата си титла.
Предстоящият Мондиал `22 в Катар ще бъде третият шампионат на планетата, който ще противопостави двама братя в различни отбори. Едва втората такава двойка ще станат Иняки и Нико Уилямс, родени в Испания в семейството на ганайски емигранти.
🤩 The two Williams brothers will both represent their countries at the World Cup in Qatar:
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) 14 ноември 2022 г.
🇪🇸 Nico Williams with Spain
🇬🇭 Iñaki Williams with Ghana
👏👏👏 pic.twitter.com/jzQzf1uGLJ
28-годишният Иняки бе включен в тима на Гана, а 20-годишният Нико - в този на Испания. За разлика от предишните два случая на братско съперничество, този път двубой помежду им не е гарантиран. Африканците са в група Н заедно с Португалия, Южна Корея и Уругвай, а иберйците - в група Е с Германия, Япония и Коста Рика.
Среща на терена между братя Уилямс е възможна или на 1/4-финалите (ако единият отбор е победител, а другият е втори в своята група), или във финала (ако и двата тима спечелят или ако и двата завършат на второ място в групите си). Въпреки това двамата съотборници в "Атлетик" (Билбао) не губят надежда, че ще се изправят един срещу друг на национално ниво.
"Надявам се това да се случи и Гана да победи", казва Иняки.
"Ще видим тази работа - отговаря Нико. - Каквото и да стане, едно е сигурно: след мача ще си разменим фланелките."
РАМО ДО РАМО
В исторически план има не един и два примера за братя, които са съотборници на световни първенства. Рекордьори по численост са тримата Паласиос в състава на Хондурас през 2010 г. - защитникът Джони, халфът Уилсон и нападателят Джери. Вторите двама от тях са рамо до рамо и през 2014 г.
Изобщо първите братя, които участват заедно на мондиал, са французите Жан и Люсиен Лоран в първото издание през 1930 г. Люисен влиза в историята и като автора на първия гол в историята на турнира на ФИФА.
В Уругвай `30 участват още три двойки братя - аржентинците Хуан и Марио Еваристо, както и мексиканците Мануел и Фелипе Росас и Рафаел и Франсиско Гарса Гутиерес.
Първите братя световни шампиони пък са германските легенди Отмар и Фриц Валтер, сътворили с Бундестима Чудото от Берн за титлата през 1954 г. С "маншафта" до финал в шампионата на планетата стигат също Бернд и Карлхайнц Фьорстер - през 1982 г.
И Англия има братя златни медалисти - Джак и Боби Чарлтън вдигат купата на домашното първенство през 1966 г. и представят "трите лъва" отново през 1970 г.
На Мондиал `74 в тима на Хаити има две двойки братя: Роже и Ги Сен-Вил и Фриц и Марион Леандре.
С най-много различни братя национали пък може да се похвали Нидерландия - цели три двойки, от които първата и последната са близнаци. Рене и Вили ван де Керкхоф са част от отбора на "лалетата" през 1974 и 1978 г., Ервин и Роналд Куман - през 1990 г., а Франк и Роналд де Бур - през 1994 и 1998 г.
Уникално в историята е световното първенство в Италия `90, което е единственото с две отделни двойки близнаци в два различни отбора: Ибрахим и Хосам Хасан представят Египет, а Еиса и Ибрахим Меир Абдулрахман са част от състава на ОАЕ.
През XXI век има още два случая с близнаци на шампионата на планетата - поляците Марчин и Михал Жевляков през 2002 г. и швейцарците Филип и Давид Деген през 2006 г.
На Мондиал `98 във Франция участват двама братя датчани - Михаел и Бриан Лаудруп. Кот д`Ивоар пък бе с Коло и Яя Туре през 2010 и 2014 г., а за Мексико играха Джонатан и Джовани дос Сантос през 2018 г.
През 2022 г. в Катар своето завръщане на най-големия футболен форум ще направят братята Андре и Джордан Аю с тима на Гана. Синовете на 3-кратния победител в анкетата за най-добър футболист на Африка Абеди Пеле участваха и на Мондиал `14 в Бразилия.
Второто си световно първенство заедно предстои да изиграят също Еден и Торган Азар, които през 2018 г. помогнаха на Белгия да стигне до бронзовите медали в Русия.