Медия без
политическа реклама

"Перфектна буря" довела до черното тото в снукъра

Изкуствен интелект и специалисти по мандарин помогнали за разкриването на китайската схема

19 Окт. 2023
WORLD SNOOKER

"Перфектна буря" от корупция, финансови затруднения, културни различия и локдаун заради COVID-19 е довела до най-големия скандал с уредени мачове в историята на снукъра. Това разкриват документите от разследването на черното тото в джентълменския спорт, извадки от които бяха публикувани от Би Би Си.

Като мозък на криминалната завера беше разкрит бившият №11 в световната ранглиста Лян Уънбо (36 г.), а като негов главен асистент и координатор на процеса беше посочен друг китайски ветеран - Ли Хан (32 г.). Двамата получиха доживотна забрана да участват в снукър събития.

Наказани за различни периоди от време бяха още осем техни сънародници, включително носителите на титли от Тройната корона Ян Бинтао (23 г.) и Джао Синтун (26 г.), които нямат право да играят съответно до 2030 и 2025 г. Останалите дисквалифицирани са Лу Нин (29 г.), Бай Ланин (21 г.), Джан Дзянкан (24 г.), Джао Дзянбо (19 г.), Чан Биню (20 г.) и Чън Дзъфан (27 г.).

За разкриването на измамната схема са били използвани изкуствен интелект, лингвистични специалисти по мандарин, както и извличане на данни от мобилни телефони, сочат данните от разследването. Надеждата на ръководните фактори в световния снукър тур (WST) е, че наложените тежки санкции ще подействат като възпиращ фактор за потенциални бъдещи измами.

Паралелно с това се планира допълнително обучение и по-голяма ангажираност в снукър академиите. Обмисля се също въвеждане на лицензи за агенти и мениджъри, а самите играчи са предупредени, че е възможно наказателно преследване срещу тях, ако нарушават правилата.

 

Как се разви скандалът?

Обвиненията към десетимата китайци включваха манипулиране на мачове, склоняване към измама, залагане на снукър и уреждане на мачове през 2022 г. Деветима от играчите бяха базирани в Шефилд и тренираха в две от академиите в града, едната от които собственост на живата легенда на китайския снукър Дин Дзюнхуей.

Групата играчи прекарвала повечето си време заедно. Много от тях въобще не говорели английски и започнали да се чувстват самотни и изолирани, особено когато започнал локдаунът заради пандемията от коронавирус и те не можели да се приберат в родината си.

"Играчите са дошли в Шефилд, за да получат по-добър шанс за развитие на кариерите си - казва Найджъл Моуър, който е ръководил разследването от страна на световната професионална асоциация по билярд и снукър (WPBSA). - Онези, които не говорят английски, неизбежно са се сближили. В тази група е имало двама опитни играчи, които са търсили начин да изкарат пари от залози. В лагера е имало корупционно влияние, недостиг на пари, културни различия и ковид проблеми. Било е перфектната буря."

По време на независимо дисциплинарно изслушване станало ясно, че поведението на Лян е било "позорно", оказвайки натиск върху млади играчи, изпитващи финансови затруднения, за да уреждат мачове. Ли пък се замесил на по-късен етап, след като регистрирал свой акаунт в букмейкърски сайт и помагал на по-младите играчи да залагат.

Измамата обикновено се въртяла около уреждане на точен резултат или на брой спечелени фреймове от даден състезател. Един уреден мач обичайно генерирал около 30 000 паунда печалба, от които 5000 паунда отивали у играча, който мамел.

 

Модели на залози, AI софтуер и мобилни данни

WPBSA си сътрудничи с технологичната компания "Спортрейдър" (Sportradar), за да наблюдава подозрителни модели на залози. Вицепрезидентът на фирмата Том Хардинг разкрива как е засечена и разкрита манипулацията.

"Беше предизвикано от четири неща - установяването на подозрителни залози; докладването на тази дейност от оператор на залагания; информация за подателите на сигнали; и играчи, осмелили се да излязат и да кажат, че са били потърсени за уреждане на мачове", казва той.

"Спортрейдър'" използва изкуствен интелект, за да следи залозите, а също и за да анализира данните от мобилните телефони на деветима от замесените играчи.

"Нашите системи за засичане на измама са технологии, управлявани от AI софтуер. Те наблюдават хиляди спортни събития всяка година от името на няколко наши спортни партньори - добавя още Хардинг. - Нашата технология изчислява коефициентите за различни мачове и как тези коефициенти би трябвало да се променят по време на самото събитие. Също така сме в състояние да извличаме и анализираме съдържанието на мобилните устройства по съдебномедицински стандарт."

По думите му около 300 часа са изразходвани за внимателно разглеждане на съобщения и интернет активност:

"Беше от решаващо значение, че нашите лингвистични специалисти по мандарин бяха способни да анализират тази информация - не само писмени бележки, но и гласови съобщения, разменяни между играчите. Конкретно в това разследване имаше случаи, в които единият играч е изтрил съобщението, което е изпратил, но този, на когото го е пратил, не е. Така че ги виждахме от другата страна."

 

Стъпки за превенция на корупцията

Представената този месец нова схема на наградни фондове в снукъра е била планирана още преди избухването на скандала. Тя предвижда всички 130 професионални играчи в WST да имат гарантиран минимален приход от 20 000 паунда на сезон.

Това би трябвало да редуцира броя на състезателите, които изпитват финансова нестабилност. През декември 2022 г. един от наказаните впоследствие играчи - Чан Биню, е имал по-малко от 100 британски лири в банковата си сметка, а друг - Бай Ланнин, е имал натрупани дългове от 15 000 лири.

"Новата схема за наградни фондове представлява своеобразен заем, който играчите връщат само ако спечелят повече от тази сума през сезона. В противен случай той се опростява", обяснява Моуър.

Президентът на WPBSA Джейсън Фъргюсън пък добавя:

"Едно от нещата, които предвиждаме, е въвеждането на лиценз за мениджъри и агенти. Това е ключов процес в установяването на правил за това кой всъщност се грижи за тези състезатели. Ключът тук трябва да бъде образованието. Ние не толерираме никаква подобна измама в спорта. И това е посланието, което отправяме в този случай. Макар понякога всичко в живота на човек да е бляскаво, те да печелят много пари и всичко да е страхотно, често има и тежки моменти. И те може да са от всякакъв вид - може да е развод, може да е друга нестабилност. Но нищо не може да оправдава измамата. Ще работим с малки групи от играчи в тура от време на време. Установихме, че това е най-ефективно."

 

"Снукърът е по-добро място" след наказанията

След като бяха обявени оригиналните наказания от WBPSA, пет от санкциите бяха увеличени от китайските власти. Фъргюсън изтъкна, че не изключва и криминално преследване при бъдещи подобни случаи.

"Поведението на някои личности в този случай беше абсолютно подло. Особено на по-старите играчи с добри кариери, които използваха младите и уязвими момчета да вършат мръсната работа - сподели шефът на професионалната асоциация. - Аз лично съм доволен от тези доживотни санкции, те бяха напълно заслужени. Всеки, който се замеси в уреждане на мачове, рискува криминално преследване не само в Китай, но и тук, а и навсякъде другаде."

Въпреки всички черни заглавия заради най-големия корупционен скандал, който снукърът е виждал, Найджъл Моуър е оптимист за бъдещето.

"Следим над 3000 мача всяка година. От началото на 2018 г. знаем за 13 уредени мача, от които 10 бяха в китайския случай - това представлява 0,1% от всички наблюдавани срещи - посочи той. - Като спорт ние сме напълно чисти и огромното мнозинство от играчите са тук, за да се състезават професионално и да печелят от спорта. Смятам, че снукърът е добро място за развитие и всъщност, колкото и странно да звучи, мисля, че снукърът е по-добро място след този скандал, през който току-що минахме."

 

Хронология на скандала:

Световният №16 в снукъра Ян Бинтао получи пълна забрана да участва или да присъства на събития под егидата на професионалния тур (WST).
Наложената дисквалификация на Ян Бинтао от професионалния снукър се оказа само върхът на айсберга в разследваната афера с нелегални залози в джентълменския спорт.
годишният Чън Дзъфан стана осмият елитен китайски играч, който получи пълна забрана да участва или да присъства на професионални снукър турнири.
Скандалът с уговорени мачове в снукъра продължава да разширява размерите си и да придобива все по-стряскащ вид. Поредните двама дисквалифицирани от професионалната верига с незабавен ефект също са китайци - единият е шампионът от UK Championship през 2021 г.
Десетте китайски играчи със спрени права в професионалния снукър получиха официални обвинения, след като световната асоциация (WPBSA) приключи вътрешното разследване на най-големия корупционен скандал в историята на джентълменския спорт.
Двама китайски играчи получиха доживотна забрана за участие в професионалния снукър, а други осем техни сънародници бяха дисквалифицирани за срок между 1 г. и 8 месеца и 5 г. и 4 месеца.
Китайската асоциация по билярд и снукър (CBSA) взе еднолично решение да увеличи наложените санкции на петима от своите 10 състезатели, уличени в "черно тото" от световния снукър тур (WST).

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

снукър, черно тото