Полша има първи шампион от "Мастърс"

Хуркач измести Димитров от 16-ото място в тениса, Кузманов отбеляза личен рекорд в световната ранглиста

05 Апр. 2021
Хуберт Хуркач прави гримаса на облекчение и триумф след последната точка във финала на "Мастърс" турнира в Маями срещу Яник Синер.

Хуберт Хуркач стана първият полски тенисист, спечелил титла от сериите "Мастърс". 24-годишният талант от Варшава триумфира на турнира в Маями (САЩ), надигравайки във финала Яник Синер (Ит) със 7:6 (4), 6:4.

За Хуркач това е едва трета титла в кариерата и първа от най-високата категория "АТР 1000". Досега той имаше спечелени турнири само от най-ниската категория "АТР 250" - в Уинстън Салем (САЩ) през декември 2019 г. и в Делрей Бийч (САЩ) през януари 2021 г. Любопитното е, че това са и всички изиграни от него финали в тура, което прави успеваемостта му в двубои за трофей 100%.

The first Masters 1000 title of 2021 was on the line on Sunday in Miami. SUBSCRIBE to our channel for the best ATP tennis videos and tennis highlights: https...

"Миналата година прекарах тук почти шест месеца. Тренирах в най-горещото време през пролетта и лятото тук, така че мисля, че това ми помогна много да играя сега във Флорида. Особено в тези доста тежки условия, които направиха корта и по-бавен. Това е огромно постижение за мен", сподели Хуркач, който стана 70-ият тенисист в историята с купа от "Мастърс" и първият нов след Даниил Медведев (Рус) в Синсинати (САЩ) през август 2019 г. Впоследствие руснакът спечели още две купи от "АТР 1000".

Рекордьор с 36 трофея от най-престижната верига извън Големия шлем е Новак Джокович (Сър) с 36 отличия, следван от Рафаел Надал (Исп) с 35 и Роджър Федерер (Швейц) с 28. В списъка с шампиони от "Мастърс" е и Григор Димитров с титлата си от Синсинати през 2017 г.

SUBSCRIBE to our channel for the best ATP tennis videos and tennis highlights: https://www.youtube.com/tennistv?sub_confirmation=1Watch official ATP tennis s...

С триумфа си в Маями Хуркач направи скок от 21 позиции в световната ранглиста и измести именно Димитров от 16-ото място. От днес първата ракета на България е под №17 в класацията на АТР.

Личен рекорд тази седмица отбелязва вторият най-добър български тенисист - Димитър Кузманов. Благодарение на първото си достигане до финал на турнир "Чалънджър" - в Задар (Хър) в края на миналия месец, 27-годишният пловдивчанин се изкачва с цели 31 места до №243 в света. Досегашното върхово класиране в кариерата на Мико беше 250-а позиция от 17 декември 2018 г.

При жените пък Цветана Пиронкова напредна с нови 18 места до №113, което е най-предната ѝ позиция след подновяването на кариерата миналото лято. Втора ракета на България при дамите остава Виктория Томова, отстъпваща с едно място до №146.