Поражение с 39 т. отдалечи баскетболния ни тим от Евро 2022

28 Ноем. 2020
ФИБА
Капитанът Чавдар Костов не успя да достигне двуцифрен брой точки в мача с Босна и Херцеговина

Баскетболният отбор на Босна и Херцеговина нанесе тежко поражение на българския в Сараево, в първия мач от ноемврийския "прозорец" от квалификациите за Евробаскет 2022. Домакините разгромиха селекцията на треньора Росен Барчовски с 88:49 и по този начин излязоха начело в класирането на гр.Н и същевременно пратиха България на последно място заради огромната разлика, с която победиха.

Двубоят в Сараево започна с минута мълчание в памет на починалия по-рано тази седмица бивш треньор на националния отбор Симеон Варчев и на един от деятелите на босненския баскетбол - Перо Гудел.

А след това домакините започнаха ударно с 11:0 и още след първата четвърт задържаха двуцифрения си аванс - 22:11. На почивката на практика всичко бе решено - 45:21, и до края на мача босненският тим само увеличаваше аванса си, за да го фиксира на 39 точки след финалната сирена.

Домакините имаха тотално превъзходство във всички основни компоненти не баскетболната игра. Те направиха 34 точни от 69 изстрела към коша на България (49.3%) срещу едва 18 от 62 (29%); в опитите за три точки с далечна стрелба босненците имат 9 от 29 (31%) при 5 от 26 (19.2%) на нашите; домакините спечелиха общо 52 борби под кошовете, докато българите само 31; а при нападенията записаха 19 асистенции срещу само 9 завършващи подавания на нашия отбор.

Най-резултатни за тима на Босна и Херцеговина бяха Кинан Каменяш с 12 и американецът с босненски паспорт Джон Робъртсън, докато за България американецът с наш паспорт Дий Бост завърши с 13 т., а с по 7 са капитанът Чавдар Костов и Александър Янев.

В другия мач от групата Латвия нанесе първа загуба на Гърция със 77:66 и съответно спечели първата си победа.

С тези два мача бе преполовена борбата в гр.Н към Евробаскет 2022 и българския тим, който бе на втора позиция преди изиграването им, излезе извън зоната за класиране на първенството. След разгромната си победа Босна и Херцеговина излезе начело в класирането с актив 2 победи и 1 загуба (+35 точкова разлика), следват Гърция с 2-1 (+4), Латвия с 1-2 (+4) и България с 1-2 (-43).

За Евробаскет 2022 ще се класират първите три отбора в крайното класиране на групата.

В неделя от 19:00 ч. България излиза срещу Гърция, а Латвия среща Босна и Херцеговина.

Всички 4 отбора са в специален "балон", който замени обичайния формат на квалификациите на домакинства и гостуване. Заради пандемията на коронавирус, подготовката и мачовете се провеждат при пълна изолация и строги противоепидемични мерки. По програма България трябваше да гостува на Босна на 26 ноември, и да приеме Гърция на 29 ноември, но вместо това ще играе два мача в "балона" в Сараево.