Медия без
политическа реклама

Президентът на УЕФА: Футболът с фенове ще се завърне скоро

Спортът не се промени след световни войни, няма да се промени и след този вирус, заяви Александър Чеферин

20 Май 2020
ЕПА/БГНЕС
Александър Чеферин е сигурен, че европейското първенство ще се проведе догодина.

Президентът на УЕФА Александър Чеферин вярва, че скоро пак ще има футбол с фенове. Заради пандемията от коронавирус почти всички шампионати в Европа бяха спрени, а миналия уикенд Бундеслигата бе подновена, но със срещи пред празни трибуни. В последния месец експерти предупредиха, че мачовете ще са без фенове поне една година заради COVID-19. Чеферин обаче смята, че привържениците ще се завърнат на трибуните по-рано.

"Това е сериозна ситуация, но случаите вече намаляват и ние сме по-внимателни. Знаем повече за вируса и като цяло аз съм оптимистично настроен човек. Не харесвам апокалиптичните мнения, че ще трябва да чакаме втора и трета вълна, дори пета вълна... Хората, които познаваш, ще умрат някой ден, но трябва ли да се притесняваме днес? Не мисля. Ние сме готови и ще следваме всички препоръки на властите, но съм абсолютно сигурен, че добрият стар футбол с фенове ще се завърне много скоро", каза Чеферин пред "Гардиън".

Пандемията доведе до отлагането на европейското първенство по футбол за 2021 г. Президентът на УЕФА е сигурен, че догодина няма да има проблем с провеждането на шампионата. Попитан дали би заложил милион долара за това, той отговори: "Да, бих. Не знам защо да не се проведе. Не мисля, че този вирус ще остане вечно. Мисля, че ще се промени по-скоро, отколкото много хора смятат."

Чеферин призна, че футболът ще трябва да се справя с редица проблеми, предизвикани от пандемията: "Има много работа, която трябва да бъде свършена. Миналата седмица бях в Швейцария за първи път от два месеца и имах срещи от 9 ч. сутринта до 23 ч. вечерта. Има толкова много информация, толкова проблеми с календара. И толкова много милиони и милиони, десетки милиони долари, които ще загубим. Трудно е да заспя вечер. Ще си доста безотговорен, ако заспиш веднага след такъв ден. Ситуацията за УЕФА не е толкова притеснителна, не сме в опасна ситуация, но ни е грижа за клубовете и първенствата, за всички замесени, така че има много работа."

Чеферин заяви, че когато е трябвало да се вземе решение за отлагането на Евро 2020, не е можел да заспи до 4 ч. сутринта: "По това време взех решение за отлагането и след това заспах за няколко часа."

Президентът на УЕФА е сигурен, че пандемията няма да промени футбола изцяло: "Това е ново преживяване, но веднъж да се отървем от проклетия вирус, ще се върнем към нормалното. Футболът не се промени след Втората световна война, след Първата световна война, няма да се промени и заради този вирус. Хората казват, че светът няма да е същият. Може и да е така, но моята гледна точка е: защо да не мислим, че светът ще е по-добър след този вирус? Защо да не мислим, че ще сме по-умни, че най-после ще разберем колко крехки сме, колко незащитени сме от природата? Така че винаги има уроци, които може да се научат."

Чеферин заяви, че пандемията не променя плановете на УЕФА да въведе трети клубен турнир от 2021 г. В сила остават и правилата за финансов феърплей. Според президента на европейската централа се работи по подобряването им, но за момента това е спряно, докато футболът не се завърне в нормалния си вид. 

Президентът на ФИФА Джани Инфантино обяви, че иска да намали броя на мачовете, които се играят. Попитан за това, Чеферин отговори: "Не знам. Опитах се да разбера какво има предвид, но е странно от една страна да говориш, че искаш да намалиш футбола, а от друга да предлагаш нов турнир, наречен световно клубно първенство с 24 клуба. Това намаляване ли е на футбола? Не сме говорили много по време на кризата, но когато дойде времето, ще говорим."

По време на пандемията се появиха критики към футболистите за заплатите им. Попитан дали играчите трябва да не са толкова алчни и дали клубовете трябва да са по-мъдри в харчовете, Чеферин каза: "Не мисля, че играчите са алчни. Не са. Пазарът решава цените и заплатите. Ако аз или вие получим предложение за $20 млн. на сезон, не мисля, че някой от нас ще каже: "Не, не, не, не искам да съм алчен, дайте ми $200 000." Така че те не са алчни, пазарът го определя. Но да видим дали пазарът ще реагира на тази криза и цените ще паднат. Възможно е да паднат, но не мисля, че е коректно към футболистите да се казва, че са алчни, защото заплатите са им толкова високи. Те носят огромни печалби, а футболът е голяма индустрия, която плаща огромни данъци. Всеки футболист също плаща огромни данъци, така че не мисля, че правилната дума е алчност или че клубовете трябва да са по-мъдри, защото просто пазарът решава как се движат цените."

Още по темата