Разгром над Австрия засили България към Евробаскет 2025

Нещо не чувам онeзи, които ни хулеха след загубата на старта на квалификациите, заяви Росен Барчовски

02 Авг. 2023
ФИБА-Европа
Капитанът Павлин Иванов стреля към коша на Австрия през защитата на Себастиан Каферле (№7)

Българският баскетболен отбор отново разгроми тима на Австрия и продължи напред в квалификациите за европейското първенство през 2025 г. В Швехад избраниците на треньора Росен Барчовски доминираха от началото до края на мача и приключиха предквалификациите с 85:71.

След като в Ботевград бяха победили австрийците с 83:71 и норвежците с 91:69, тази вечер българите имаха комфорта да играят дори и за загуба с по-малко от 12 т. Нищо такова не се случи - още от самото начало те заиграха агресивно и натрупаха 15 точки аванс още в първата четвърт, като го запазиха и на полувремето - 53:38.

След почивката българският тим продължи да притиска домакините, в един момент водеше дори с 21 т. и след края на третата четвърт увеличи аванса си - 69:52. Това на практика отказа австрийците и в последните 10 минути те прекратиха настойчивите си опити да стопят пасива, независимо, че нашите национали допуснаха и доста грешки, плод на отпускане.

Българският тим имаше много по-голямо превъзходство в стрелбата от игра - 57.7% (31 от 60 шута) при едва 37.1% (23 от 62) на домакините, а при опитите за тройка положението бе подобно - 11 точни от 29 шута (37.9%) срещу едва 7 от 25 (28%). Още по-смазващо бе предимството на нашите в борбите под кошовете - 44 срещу 29, както и при бързите пробиви след отнети топки - 16 срещу 8.

Капитанът Павлин Иванов изигра много силни минути до почивката, когато натрупа огромна част от точковия си актив (18 т., 6 борби, 3 асистенции), с който стана топреализатор на тима ни. С толкова се отчете и американецът с български паспорт Коди Милър-Макинтайър (плюс 6 борби и 8 асистенции). С двуцифрен актив са Алекс Симеонов с 13 и Константин Костадинов с 10 т.

За австрийците най-резултатен бе гардът Богич Вуйошемич с 24 т., а с 14 Тимо Ланмюлер остана единствен с над 10.

След този успех България завърши с баланс 3 победи 1 загуба (на старта в Норвегия с 80:86). Австрия е с 1-3, а Норвегия с 1-2. Последният мач между норвежци и австрийци е без значение за първото място в гр.J, спечелено от нашия тим.

Така България влезе в същинските квалификации за Евроаскет 2025 (първенството ще е в Кипър, Финландия, Латвия и Полша). Мачовете ще се изиграят в три "прозореца" - февруари и ноември 2024, както и през февруари 2025.

32-та отбора ще бъдат разпределени в 8 групи по 4 тима, като първите три от всяка група ще се класират за финалния турнир. В групите, в които участва някой от 4-те отбора на страните-домакини, напред ще продължат този тим, плюс най-предно класиралите се два от другите.

Съставите, класирали се за Евробаскет 2025, също така ще добият право да участват в квалификациите за световното първенство през 2027 в Катар.

КАКВО ПРЕДСТОИ

Преди да се стигне до тези мачове обаче българският тим има да играе олимпийски предквалификации, където попадна след изваждането на Русия заради войната в Украйна.

Турнирът е от 12 до 20 август в Истанбул и само крайният победител в него ще продължи в следващите квалификации за Париж 2024 г., които ще са другото лято.

В тези пресявки нашите са в група с домакина на турнира - Турция, Украйна и Исландия. Завършилите на първите две места отбори ще играят "на кръст" в полуфиналите срещу първите два от групата на Нидерландия, Хърватия, Белгия и Швеция.

СЛЕД МАЧА

"Сега искам да чуя онези, които ни хулеха след загубата от Норвегия на старта. Не ги чувам обаче. Казах и на момчетата тогава, че съм чувал такива критики и преди, а те трябва да се абстрахират. Така и направихме и резултатът е налице. Чуйте от един 63-годишен човек: Когато се критикува, се прави добронамерено. Ако го правиш злобно - по-добре се скрий някъде!", заяви треньорът Росен Барчовски.

Той обяви, че сега предстоят три дни почивка, след което започва подготовката за олимпийската квалификация в Истанбул. И намекна за това, че някои от баскетболистите отказват да играят в националния отбор:

"Ние сме тези 12 човека. Брандън Йънг (б.р. - другият американски играч с наш паспорт) ще смени Коди Милър-Макитайър, ще видим в движение как ще се оправя. Имаме под ръка Константин Паисиев, който е тренирал с нас, а другите, които са картотекирани, са на плажа. Ако се наложи някаква промяна, ще викам момчетата от националния отбор до 20 години, те поне доскоро имаха мачове. Ще бъдем освободени, но ще играем срещу много по-класни отбори от Австрия и Норвегия. Вие ме познавате - не обичам да се излагам и ще искам и в Истанбул да стоим добре."