Роналдо завърши 2023 г. с нов гол и рекорд

Португалецът постави точката с попадение с глава за "Ал Насър" и за пети път е №1 в света

31 Дек. 2023
Кристиано Роналдо и неговите 54 гола (колаж)
Туитър

Кристиано Роналдо заби гол и в последния си мач за годината и по този начин завърши убедително на върха в класацията на голмайсторите в световния футбол през 2023-а.

38-годишният португалец вкара с глава за "Ал Насър" в самия край на мача срещу домакина "Ал Таавун" - във втората минута на даденото от рефера продължение, и оформи крайното 4:1 за тима си.

Другите попадения за победата в град Бурайда реализираха Марсело Брозович в 26-ата, Емерик Лапорт в 35-ата и Отавио в 50-ата, а за домакините се разписа Ашраф ел-Махдиуи, който откри в 13-ата.

Така "Ал Насър" е твърдо на второто място в саудитското първенство с актив от 46 т. - на 7 след лидера "Ал Хилал" и на 6 пред третия - "Ал Ахли".

Така Роналдо фиксира на 54 своите голове през годината - за "Ал Насър" и Португалия, и се откъсна на 2 попадения пред Килиан Мбапе (ПСЖ) и Хари Кейн ("Байерн"). Четвърти в класацията е Ерлинг Холанд, който има 50 за "Манчестър Сити".

38-годишният португалец записа постижението си в 59 мача, в които освен това има 15 асистенции и по този начин има принос към общо 69 попадения. 17 от неговите голове са били победни, направил е и три хеттрика.

Всъщност Кристиано излезе начело в класацията още преди 4 дни, когато вкара своя гол №53 за "Ал Насър", тогава обаче имаше теоретична възможност Холанд да го изпревари, ако се възстанови от травмата и играе поне в един от оставащите два мача на шампионите на Англия до края на годината - с "Евертън" и "Шефилд Юн", но норвежецът не се появи в игра.

Така Роналдо става голмайстор №1 в света за пети път от 2011 г. насам и държи рекорда по този показател. В редиците на Реал той бе с най-много попадения за една календарна година през 2011 (43 гола), 2013 (38), 2014 (38) и 2015 г. (37). По два пъти №1 са били Лионел Меси (2012 и 2016) и Роберт Левандовски (2020 и 2021), като Меси държи и рекорда от 91 попадения за "Барселона" през 2012-а.