Рускиня постави рекорд за България в Световната купа по фехтовка

Сабльорката Олга Храмова зае 7-о място на турнира "Акрополис" в Атина

06 Март 2022
Олга Храмова (вляво) срещу корейката Сео Джи-йон на 1/8-финалите в Атина.
БФ Фехтовка

Олга Храмова извоюва най-доброто класиране на българска състезателка в надпревара за Световната купа по фехтовка. Живеещата от 10 г. у нас рускиня зае 7-о място на сабя в турнира "Акрополис" в Атина (Гър). Под ръководството на националния треньор Ивайло Воденов тя постигна осем поредни победи и отпадна на крачка от 1/2-финалите.

В петък 32-годишната Храмова победи пет съпернички - четири в групите и една в предварителния кръг за място сред най-добрите 32. В събота възпитаничката на фехтовален клуб "Свечников" и фехтовална академия "Васил Етрополски" се изправи срещу поставената Кло Фокс-Джитомър (САЩ) и надделя с 15:12.

На 1/16-финалите жребият изпрати сабльорката ни срещу Чой Со-йеон (Кор) и след оспорвана битка нашата състезателка спечели с 15:14. В двубоя за място в Топ 8 Олга отново се наложи драматично над корейка - 15:14 срещу Сео Джи-йон.

В двубоя си от 1/4-финалите Храмова игра срещу Силвия Матушчак (Пол), като след нова оспорвана битка този път отстъпи с 13:15 и завърши седма в крайното класиране. Това е и най-доброто класиране в историята за женската ни фехтовка в турнирите за Световната купа.

"От няколко години тя показва всички качества, за да е в световния елит на сабя. Липсваше ѝ малко вяра в собствените сили, когато играеше срещу най-добрите. Явно вече има достатъчно увереност и самочувствие и ще ни радва с още по-големи успехи. Заедно с европейската шампионка за девойки от 2020 г. Йоана Илиева тя е начело на един млад отбор от още 6-7 състезателки, които вече гледат към медалите от най-големите първенства", коментираха от българската федерация по фехтовка.